| Alice_9782 a întrebat:

Imi spuneti si mie asemanari si deosebiri intre Primul si al doilea razboi mondial? Nu conteaza din ce punct de vedere. Cel mai complex raspuns primeste FUNDAbatting eyelashes (scuzati cateogria)

1 răspuns:
| MonterDoc a răspuns:

Deosebiri :
ww1 (primul razboi mondial) a inceput din cauza disputei intre Franta si Germania/ww2 din cauza Germanie.

in ww2 sa folosit aparatura avansata (avioane, bombardiere, pantzare ) / fata de ww1 in care nu sau folosit

Asemanari:

si in ww1 si in ww2 Germaina a fost principalul vinovat pentru declansarea razboiului.

Romania a fost,,fortata" ( am avut de castigat:teritoriu, respect, siguranta ca nu va fi atacata de Russia / Germania) sa intre in ambele razboaie