| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a întrebat:

Imi spuneti si mie o propozitie dezvoltata sa aiba 2 atribute si 2 complemente si sa-mi spuneti care sunt acelea? va rogghappydau funda:*

Răspuns Câştigător
| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Maria a venit la noi vineri, iar catelusul ei era pufos si foarte micut.
la noi -complement ( de loc)
vineri-complement ( de timp)
pufos-atribut
micut-atribut

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

De ce nu inveti tu singura! Noi o sa luam nota?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa it spun daca si tu imi spui mie una cu un atribut si un complement

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Camera lui este ordonata 1. 2casa acestora a fost demolata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama sa s-a dus la cumparaturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa it spun daca si tu imi spui mie una cu un atribut si un complement

| MihayG a răspuns:

Depinde dprin ce sa fie exprimate! asa sunt multe dar depinde ti-am zis exprimarea!tongue

| EllaB99 a răspuns:

Buna! Deci, pentru a avea o propozitie dezvoltata, ai nevoie de un SUBIECT, obligatoriu un PREDICAT(fara care propozitia nu exista), si desigur, ALTE PARTI DE PROPOZITIE(ex.atribut,complement).Daca de exemplu ai o propozitie fara predicat cum ar fi :Ana!, atunci subatantivul propriu "Ana" este in cazul vocativ si NU ARE FUNCTIE SINTACTICA! Ok, deci asta e partea de teorie pe care trebuie sa o stii atunci cand te gandesti la o propozitie.Si acum un exemplu pentru ceea ce ai cerut tu:Iepurasul vesel -Tedi- se joaca in curte acum.Si o sa iau acum fiecare cuvant sa ti-l explic:iepurasul=f.s.subiect,caz N, subatantiv comun; vesel=f.s.atribut adjetival,adjectiv; Tedi(numele iepurasului)=atribut apozitional,substantiv propriu; se joaca=P.V.,verb; in curte =c.c.l., substantiv comun; acum=c.c.t., adverb de timp.

| Ardeleanu_Iliuţă_1977 a răspuns:

Maria a venit la noi vineri, iar catelusul ei era pufos si foarte micut.