| AmyClau a întrebat:

Imi spuneti, va rog, citate sau expresii frumoase despre copilarie? Dau fundita! kiss

Răspuns Câştigător
| LauraaBlack a răspuns:

Sigur:*, uite :
- Astfel, ca un foc uitat, copilăria se poate aprinde din nou, oricând, în noi.
- Când nu mai eşti copil, ai murit de mult.
- Cei mai mulţi oameni nu se maturizează, ci doar cresc.
- Cel ce a avut o copilărie luminoasă şi fericită şi-a adunat comoară nesecată în care-şi găseşte mângâiere şi-n cele mai dureroase clipe ale vieţii.
- Cele mai crunte datorii le am faţă de pozele mele din copilărie.
- Copiii găsesc totul în nimic, oamenii găsesc nimic în tot.
- Copilăria durează toată viaţă. Ea se întoarce mereu pentru a însufleţi secţiuni mari ale vieţii de adult. Poeţii ne vor ajuta să găsim copilăria vie din noi, această lume permanentă, durabilă, de neclintit.
- Copilăria e cadoul pe care ni-l dă viaţa.
- Copilăria e o stare fără vârstă, ea ţine de infinit, este singură felie care topeşte întregul univers înconjurător, vârstă în care nu spaimele de moarte îl macină pe om, ci spaimele de care se înfioară şi gâzele, parte şi ele din acest întreg fabulos numit natură. Copilăria este seismograful care anunţă cutremurele intime de mai târziu; în funcţie de ea, omul se comportă într-un anumit fel când e mătur, şi nu altfel.
- Copilăria e taină dezvăluirii viitorului.
- Copilăria este inimă tuturor vârstelor.
- Copilăria este locul unde Dumnezeu poate fi substituit c-un simplu surâs.
- Copilăria este o boală de care scapi pe măsură ce creşti.
- Copilăria este o lume aparte; pentru noi o lume ciudată, fantastică, ireală, pentru cei ce fac parte din ea dimpotrivă, una reală şi plină de armonie.
-Copilăria este o lume de miracole şi de uimire a creaţiei scăldate în lumină, ieşind din întuneric, nespus de nouă şi proaspătă şi uluitoare.
- Copilăria este partea tangibilă din Paradis.
- Copilăria este primăvară tinereţii.
- Copilăria este şuvoiul de apă care izvorăşte limpede şi curat din adâncurile fiinţei şi la care omenirea aleargă fără încetare să-şi potolească setea idealurilor sale de dragoste, de bunătate, de frumuseţe, de perfecţiune.
-Copilăria nu este de la naştere până la o anumită vârstă, iar la o anumită vârstă copilul a crescut şi ia toate lucrurile copilăreşti şi le pune la o parte.
-Copilăria este regatul unde nu moare nimeni.
-Copilăria nu este numai copilăria pe care am trăit-o într-adevăr dar şi totalitatea impresiilor despre ea care s-au format în adolescentă şi la maturitate. De aceea, copilăria pare lungă. -Probabil fiecare perioadă a vieţii este multiplicată datorită reflecţiilor despre ea în perioadă următoare.
- Copilăria. O imensă nevoie de mirare.
- Copilăria. Singurul paradis pierdut.
- Copilăria … mai întotdeauna ea trezeşte în sufletul omului un sentiment de melancolie: lumea tihnei în care visează gingaş şi cu sfială mugurul omenesc ce abia se deschide la viaţă. Vârsta de aur? Nu, vârsta neputinţei şi a sensibilităţii aproape bolnave.
Copilului poţi să-i spui tot, tot; întotdeauna m-a uimit cât de puţin cei mari, taţii şi chiar mamele, îşi cunosc copiii. Copiilor nu trebuie să le ascunzi nimic sub pretextul că sunt încă mici şi e prea devreme pentru ei să ştie ceva. Ce idee tristă şi nefericită! -Şi ce bine îşi dau seamă copiii că părinţii lor îi cred prea mici şi prea neştiutori, când ei, în realitate, înţeleg totul. Adultul nu ştie că, până şi în chestiunea cea mai dificilă, copilul îi poate da un sfat util.
- Cu cât îmbătrânesc, cu atât simţ mai profund că puţinele bucurii ale copilăriei sunt cele mai bune pe care ţi le poate da viaţă.
- Dacă a existat vreodată pe pământ un despotism suprem şi fără rezerve, acesta este despotismul unui copil de geniu asupra sufletelor mai puţin energice ale tovarăşilor săi de joacă.
- Dacă păstrezi copilăria mereu cu tine, nu vei îmbătrâni niciodată!
- Dar copilăria prelungită nu poate rămâne un tărâm al zânelor şi al poveştilor ci devine un infern.
- De unde sunt eu? Sunt din copilăria mea. Sunt din copilăria mea că dintr-o ţară.
- Există întotdeauna în copilăria noastră un moment când uşă se deschide şi lasă să intre viitorul!
- În copilărie doreşti totul, în tinereţe şi la maturitate ceva anume, la bătrâneţe nimic.
- Lumea aceasta a amintirilor din copilărie, a vorbelor şi a jocurilor pe care le născoceam, mi se va părea mereu dureros de mai adevărată decât cealaltă lume.
- Maturizarea omului înseamnă să-şi recâştige seriozitatea pe care a avut-o la joacă, atunci când a fost copil.
- Nu este niciodată prea târziu pentru a avea o copilărie fericită!
- Obiectele din casă copilăriei se prefac cu timpul, în icoane.
- Orice om care a reuşit să supravieţuiască copilăriei sale, are suficientă informaţie despre viaţă pentru tot restul zilelor sale.
-Puritatea copilaiei - orice rău e limpede la izvoare.
- Secretul geniului este transferul spiritului copilăriei în maturitate.
Iti dau si statusuri daca vrei

| qVlad12 a răspuns (pentru LauraaBlack):

Am citit tot. Multumescwinking

7 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Vezi pe www.intelepciune.com.
Baftă!

| AnonimulxD112 a răspuns:

Buna. Desigur big hug

Copilaria este inima tuturor varstelor. – Lucian Blaga

Copilaria este locul unde Dumnezeu poate fi substituit c-un simplu suras. – Costel Zagan

Copilaria este o lume de miracole si de uimire a creatiei scaldate in lumina, iesind din intuneric, nespus de noua si proaspata si uluitoare. – Eugene Ionesco

Copilarie. Perioada a vietii umane, intermediara intre idiotia prunciei si nebunia tineretii – la doi pasi de pacatele maturitatii si la trei de regretele batranetii. – Ambrose Bierce

Exista intotdeauna un moment in copilaria noastra cand o usa se deschida si lasa viitorul sa intre – Deepak Chopra

Un copil poate sa invete oricand un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stai locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste – Paulo Coelho

Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. – Giacomo Leopardi

If you carry your childhood with you, you never become older – Tom Stoppard (Daca pastrezi copilaria mereu cu tine, nu vei imbatrani niciodata)

Fundita:*

| LarissaMouse a răspuns (pentru AnonimulxD112):

Copilărie. Perioadă a vieţii umane, intermediară între idioţia prunciei şi nebunia tinereţii – la doi paşi de păcatele maturităţii şi la trei de regretele bătrâneţii

| AnonimulxD112 a răspuns (pentru LarissaMouse):

Copy pastewinking

| oty2001 a răspuns (pentru LarissaMouse):

Cine a scris asta?

| oty2001 a răspuns (pentru AnonimulxD112):

Cine a scrso pe ultima?