| CRC98 a întrebat:

Imi ziceti ce sunt submultimi si asa niste exemple si teorii dau funda urgent!

2 răspunsuri:
| simina96 a răspuns:

Multimile se noteaza in numai cu litere mari(A, B, C...), iar submultimile se noteaza cu litere mici(a, b, c...), acestea fiind elementele unei multimi.De exemplu A(multime){a, y, d, g(submultimi}.

| nelly11 a răspuns:

Dacă fiecare membru al mulțimii A este și membru al mulțimii B, atunci A se spune că este submulțime a lui B, Dacă A este o submulțime a lui B, dar nu este egală cu B, atunci A se numește submulțime proprie a lui B, Exemplu:
Mulțimea tuturor femeilor sau a tuturor barbatilor este o submulțime a mulțimii tuturor oamenilor.