| Minhohwe a întrebat:

In autobuz (eu merg cu autobuzul mereu pentru a ajunge la liceu, acelasi autobuz in fiecare zi) doi tipi (unu cred ca este clasa a 6-a si unul a 9-a, eu fiind clasa a 10-a) mai mici decat mine se dau smecheri si ma iau la misto,ba chiar, unul dintre ei mi-a pus mana pe fund (eu sunt baiat) in timp ce toti ceilalti prieteni ai lor radeau.Reactia mea a fost sa-i dau un sut in fund acelui baiat iar in seara asta,cei doi nu ma lasau sa cobor spunandu-mi "mai tii minte cand i-ai dat un sut lui x" si au inceput iar cu glumele proaste. Problema este ca habar nu am cum sa reactionez, sau cum sa procedez.Incerc pe cat posibil sa ii evit dar se baga in seama si incep cu glumele proaste!

Scuzati categoria, nu sunt pe invers dar nu stiam unde sa postez

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu te lasi intimidat. In cazul in care vor continua cu insinuarile n-ar strica sa le tragi inca o serie de noi suturui in c*r dar la amandoi. Sunt convins ca doar asa ii poti "limisti".E chiar culmea ca un pricajit sa faca bascalie de tine. Fii mai ferm, mai serios si vei vedea ca se vor linisti.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Data viitoare, cand se mai iau de tine incearca sa le spui replici care sa-i intimideze. Nu le arata ca ti-e oarecum teama de ei, jigneste-i pana se simt ca un ultimii oameni.
Cand iti mai pun mana pe fund, spune-le ca sunt niste gay infecti, de aia stau toata ziua impreuna. Si ca probabil si-o trag pe la coltul blocului pentru ca alta explicatie nu gasesti atunci cand vezi ca un baiat ii face gesturi obcene altui baiat.
Inventeaza si tu.

| Robert-Nick_Revnic_1996 a răspuns:

Păi dacă sunt mai mici decât tine, de ce le permiți? Fii puțin mai înțepat cu ei și zi-le una românească și-apoi dacă se iau la bătaie...Dar nu cred din moment ce sunt mai mici ca tine.

| Kimotodoki a răspuns:

Cea mai buna cale ar fi sa ii ignori, daca tot continua, si din cate ai spus s-a ajuns deja la stadiul asta, incearca sa ii intimidezi, sa ii domini, sa le arati ca esti mai puternic si mai dur decat ei, asta merge in 80% din cazuri.Bataia o lasi ca ultima solutie, si o folosesti doar in cazul in care incep ei primii, ca daca incepi tu o sa ai si mai multe probleme. Daca nici cu intimidarea nu o sa reusesti iti sugerez sa discuti cu parintii tai despre asta si apoi cu directorul scolii sau in cel mai rau caz cu politia.