| wapriliew a întrebat:

In saptamana altfel trebuie sa tinem "un discurs" despre ce vrem noi si nu am idee despre ce(igiena,codul bunelor maniere, televizor, etc.).Ma puteti ajuta si pe mine cu un subiect care sa capteze atentia(sunt in clasa a 8-a)? Nu vreau chestii banale.Multumesc.

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Chestii banale..ca internetul, fumatul, alcoolul si suferinta altora?winking
Atunci vei vorbi despre bani. Banii sunt buni, fara bani murim de foame. Intr-adevar, intretin fericirea si ne permit sa imbogatim lista de experiente in timpul vietii. Dar banul nu aduce fericirea. Sunt multi oameni bogati care mor din cauza unor boli sau copiii lor mor in accidente, la ce folosesc banii in situatia asta? Le aduc fericirea? Nu.
Bill Gates a donat 10 mld lire sterline pentru studiul bolilor rare, deci banii sunt folositori. Abramovich i-a cumparat amantei o casa de 18 mld de dolari in aceeasi zi. Conteaza deci si omul, nu doar banul. Cat costa un Bugatti, si cat costa o operatie care salveaza viata unui om sau o imbunatateste? Cat costa sa tii un puscarias, o zi, in inchisoare, si cat costa sa cresti un orfan, o zi? Etc. Trezeste aceste idei din mintea publicului, ataca direct la constiinta, si vei castiga.

| Azµre a răspuns:

De ce nu discuți despre Educația Sexuală, după cum observi și aici pe site și în viața de zi cu zi, cum din ce în ce mai mulți tineri își încep viața sexuală tot mai devreme.
E un subiect interesant de care sunt sigur că nimeni nu va mai discuta!

| wapriliew explică (pentru Azµre):

Nu pot sa vorbesc despre asta! M-as face de rusine.Cei din clasa la mine nu sunt ca altii sa inteleaga, ei vor rade! Alta idee?

| Azµre a răspuns (pentru wapriliew):

Vorbește despre mass media și libera circulație a informației cum influențează oamenii...

| PandaBear7 a răspuns:

Despre muzica, tuturor le place muzica.
vorbeste despre toate genurile si toate timpurile. (fata de ora de muzica unde il studiem pe mozart, da, va fi captivant).