| pinkflower a întrebat:

"Intr-un acvariu sunt pesti mici, mijlocii, mari si un peste urias. Fiecare peste mijlociu inghite 5 pesti mici, fiecare peste mare inghite 6 pesti mijlocii, iar peste urias inghite 7 pesti mari. Cati pesti a inghitit in total pestele urias? "

Asta a fost la olimpiada de mate, eu am facut-o dar ma tot contrazic cu mama si tata si cu sora cu rezultatul. Fiecare zicem un alt rezultat. spuneti-mi voi cat ati calculat?

. Va rooog ca sunt foarte curioasa sa vad cine are dreptate.

5 răspunsuri:
| CossMii a răspuns:

18 pesti...cred.Funda?

| CookieșiParty a răspuns:

Mai intai.Nu au scris ceva...Cati pesti mari sunt?! Al doilea raspuns al meu va fi joia asta.

| JustRally a răspuns:

80 da. :d
Raspunsul :
6 pesti mijlocii inghit 30 de pesti mici [ 5 x 6=30 ].
7 pesti mari inghit 42 de pesti mijlocii [ 7 x 6 =42 ].
un peste urias inghite 7 pesti mari [ 1 si 7 ].
Si ar venii 30 + 42 + 1 + 7 = 80.

| JustRally a răspuns:

Tie cat ti-a dat?big grin

| alex025 a răspuns:

Ficare peste mijloci are cate 5 pesti mici in el, 6 pesti mijloci sunt mancati de un peste mare (30 de pesti sunt intr-un peste mare ), iar pestele urias mananca 7 pesti mari, deci pestele urias mananca 210 pesti.