| Bogdanmanolachi a întrebat:

Într-un cuplu de adolescenți mai exista si certuri? Si de obicei cine are dreptate?

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Certuri există în orice relație.

| aXy99 a răspuns:

Da, bineinteles. De regula, unul dintre ei este proasta.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai de obicei cine are argumente mai solide sau in functie de fapte.

| Katie1356 a răspuns:

Certurile pot aparea la orice varsta si in mare sunt cauzate de diferentele de opinie/caracter dintre cei doi. Nu cred ca tine mereu de ''cine are dreptate'', ci mai degraba al cui punct de vedere este mai bine justificat avand in vedere o anume situatie. Pentru ca suntem diferiti, vedem situatiile diferit si le percepem diferit. Deci chit ca X spune ca are dreptate, conceptiile lui Y ii spun altceva si el vede altfel dreptatea. Important e sa existe comunicare astfel ca cei 2 sa poata ajunge la un consens si sa isi expuna fiecare perspectiva asupra problemei astfel incat sa fie inteleasa si de celalalt.

| ChrisDe1975 a răspuns:

Da, normal.
Depinde de gravitatea situației, de sentimentele voastre și de puterea voastră de a ierta.
Eu v as sfătui sa nu căutați un vinovat, ci sa căutați o soluție pentru problema pe care o aveți. Arătatul cu degetul intr o relație dăunează.
Mult noroc!