| diana_6081 a întrebat:

Intrebare pentru. FETE! big grin Buna. Hey, voi putati sutien non-stop, adica si la scoala si acasa? Cineva mi-a zis ca nu e bine pentru. sani...ca as putea face cancer mamar. E chiar adevarat? :O

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Da, să ştii că există o referinţă la cancerul mamar. Potrivit unui studiu, femeile care poartă sutien 24 de ore din 24 au 3 din 4 şanse să dezvolte o tumoră mamară. Cele care poartă 12 ore pe zi au un risc de 1 la 7, iar cele care poartă sub 12 ore pe zi - un risc de 1 la 152.
Eu port sutien tot timpul, şi deşi nu am păţit nimic până acum, m-a pus oarecum pe gânduri articolul de unde am luat datele de mai sus:
http://www.all-natural.com/bras.html

12 răspunsuri:
| GreuMaiEsteSaGasestiUnNumeOriginal a răspuns:

Hey.Nu purta in niciun caz sutien non-stop.E risc de aparitie al nodulilor la sani, ceea ce e destul de grav. Poarta-l doar la scoala si atathappy.

| LondoneseCat a răspuns:

Nu se poarta si acasa, normal ca esti predispusa la boli d'astea nasoale daca il porti continuu.

| Dildau a răspuns:

Nu e bine sa porti sutien non stop, e ca si cum muschii sanilor ar sta tot timpul relaxati si ...se vor lasa.Nu ai cum sa faci cancer doar pentru ca porti sutien tot timpul. Eu iti recomand sa porti sutien fara bureti grosi si sa le porti la scoala sau afara.

| Acadeeeaa a răspuns:

Nu stiu cat de adevarat ehappy. Eu port doar la scoala, pentru ca nu ma simt comod cu sutienhappy!

| Julieღ a răspuns:

Nu cred ca este adevarat. Nu vad cum ar influenta sutienul aparitia bolii. Boala apare de cele mai multe ori fara o cauza anume, de asta e foarte bine sa iti faci un cpntrol periodic ca sa o poti preveni. happy

| darkglass a răspuns:

Ee nici chiar asa dar eu am 17 ani si mereu am purtat bustiere,sutienele mii se par incomode si am auzit ca trebuie sa fi foarte atenta cum le cumperi fiindca se lasa sanii, in plus o bustiera e mai ok, te simti mai bine si nu afecteaza sanii cu nimic

| blueskydarkeyes a răspuns:

Desi nu sunt fata(rezulta ca sunt baiat) eu cred ca nu ai cum sa faci cancer mamar daca porti sutien.Gandeste logic! Cate mame nu au sutien si nu au nimic. Daca era o problema atunci imediat aparea in presa ca stire bonba:"Fetele si femeile nu vor mai purta sutien". Totusi nu este exclus ca anumite sutiene sa fie facute din cine stie ce fel de materiale traate cu diferite substante care pot creste riscul de a avea cancer mamar.Asta e parerea mea. Sper sa iti fiu de folos.Pa pa!

| Ana_5069 a răspuns:

Nu ştiu daca se poate face cancer mamar de la sutien.deşi nu prea cred. însă nu e bine sa porţi sutien şi acasă. doar atunci când pleci undeva( şcoală, oraş) pentru că nu are rost. cu timpul sânii se vor lăsa din cauza sutienului. însă poţi face cancer mamar de la lovituri şi antiperspirantele pot creşte risul de cancer mamar thinking aşa am citit intr.o revistă.thinking

| Lightose a răspuns:

Da e adevarat dar nu doar asta e problema! Daca porti sutien des ti se lasa sanii si nu cred ca o sa iti placa.Sutienul nu trebuie purtat niciodata in permanenta si fetelor pana in 15 ani chiar nu le-as recomanda sa poarte sutien decat la onomastici, bluze transparente cand chiar e nevoie de sutien.
Sper ca te-am ajutat! Funda?
O zi buna!

| Oana3k a răspuns:

Eu acasa nu port mai deloc, iar uneori port si bustiera. Nu cred ca e adevarat ca se poate face cancer. Sincer nu am auzit. Eu chiar am auzit ca e bine sa porti big grin

| colouryourownworld a răspuns:

La scoala, nnu e nici-o problema, max 6 ore.ma rog...7-8 pe zi, dar acasa nu e mevoie.esti acasa. Sutienul iti poate opri cresterea sanilor, si e posibil si cancerul mamar. sfat: poarta-l doar daca e neaparat...eu nu port pe acasa, ca doar sunt acasa rolling eyes, in familie nu e asa important. Concluzie: daca vrei sa ai forme swoper, poti sa nu porti pe acasa...ca sa te dezvolti.cativa cm in plus nu stricawinking. familia ta nu te place mai mult, sau te admira daca porti sutien.ei te iubesc oricum...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu! Dar cu siguranta ti se vor lasa mult sanii.