| Robert5678 a întrebat:

Iti faci un corp frumos facand inot?

Răspuns Câştigător
| TibciRo a răspuns:

Inotul va ajuta enorm in problemele de circulatie sau de coloana. Si femeilor insarcinate le este recomandat inotul, deoarece acest sport ajuta la indreptarea muschilor abdominali si a umerilor, zone foarte solicitate ale trupului unei gravide. Miscarea in apa poate reduce si durerile incheieturilor, presiunea ridicata a singelui si disconfortul asociat cu sarcina.

Beneficiile inotului:
• creste rezistenta recardio-pulmonara;
• stimuleaza circulatia sangvina;
• contribuie la mentinerea unei tensiuni arteriale stabile;
• reduce riscul bolilor cardiovasculare;
• dezvolta majoritatea grupelor musculare (mai mult de doua treimi din intreaga suprafata musculara);
• intareste ligamentele articulare, prevenind posibilele leziuni;
• imbunatateste postura corporala;
• dezvolta flexibilitatea;
• genereaza stari de bine, pozitive;
• ajuta la imbunatatirea starilor de anxietate si amelioreaza simptomele de depresie;
• relaxeaza muschii dupa stresul unei zile obositoare;
• stimuleaza cresterea si dezvoltarea fizica si psihica;
• imbunatateste dezvoltarea psihomotorie.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde si de dieta pe care o mentii, orele de odihna etc...

| Ana a răspuns:

Da bine-nteles

| N3rvos a răspuns:

DA! clar inotul dezvolta corpul foarte frumos, dar inot consistent nu 1 data pe luna.Numai Bine!big grin

| KatherineSparks a răspuns:

Clar.

| ioana_6047 a răspuns:

Daphappy un corp frumos si definit! eu asta cred

| PurityBecameBlasfemy a răspuns:

Da,din ce stiu iti indreapta spatele(am facut si eu), cresti(asa spunea cineva in ce a raspuns pe TPU), te latesti in spate... ceva de genul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...mai dai jos din kg si probabil mai pui cativa muschi pe tine. succes happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta da! happy