| Happysad a întrebat:

Iubitul meu e la facultate in București…și părinții nu ma lasă sa ma duc la el…Menționez ca suntem împreuna de 4 ani și eu am 18 ani actual. Niciodată nu am trecut peste cuvântul lor și niciodată nu am plecat cu prietenii in vacante…nu vreau sa stau mult…maxim 2 zile, dar ei refuza sa ma lase pentru ca li se pare foarte ciudat sa dorm la el…cum ii pot convinge având in vedere mentalitatea învechita pe care o au?

5 răspunsuri:
| AnnaMariaaa a răspuns:

Mie nu mi se pare ca " au o mentalitate normala ", da, isi fac griji pentru ca nu ai mai plecat si asta e normal, dar faptul ca sunteti de 4 ani impreuna ar trebui sa-i faca sa inteleaga ca e ceva pe bune si nu o joaca, intr-adevar erati micuti, dar ati crescut impreuna, ar trebui sa aiba incredere in tine. Ei stiu de relatia si il stiu si pe el?
Poate ar trebui sa incerci sa comunici mai mult.

| darrio2007 a răspuns:

Mentalitatea lor este normala. A ta nu este.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Au o mentalitate absolut normală tu potolește te dacă te iubește cu Adevărată din toată inima lui si tot sufletul oricând poate veni după tine oricand poa să-și facă timp sa vina sate vadă doar dacă te iubește cu adevărat din toată inima si tot sufletul cu Adevărată

| tortilă a răspuns:

Buna! Incearca sa vorbesti cu ei si sa le explici ce simti pentru acest baiat si cat inseamna pentru tine. Oricum pregateste-te sa incepi sa faci ce vrei tu ca ai 18 ani deja, o sa te inteleaga la un moment dat. Bafta!

| Iulian2007 a răspuns:

Pai lor le este friga ca in 2 zile le vii cu burta la gura, sau nu mai vii sau fugi... Is dor foarte ingrijorati. Ceea ce am putut rezuma din asta este ca nu au incredere in tine. Esti majora si poti sa faci orice oricand si oriunde, dar cand nu esti sub acelasi acoperis cu parintii. Cat timp traesti in casa cu ei trebuie sa asculti dupa regurile lor. Cunosc setimetul tau de refuzhappy
Totusi pentru ca esti majora iti spun sa fii tu insati. E viata ta, nu a parintilor tai. Trebuie sa-ti aduci propriile decizii, chiar cu riscul de a ofensa. Sfatul meu: stai si analizeaza problema in felul urmator:1. ce pierzi, daca il pierzi pe el. 2 ce castigi, daca iti asculti parintii. Nu trebuie sa te lasi prada sentimentelor, pragmatismul este singura cale, cand vrei sa ajungi la un rezultat optim pentru viitor.