| victor96 a întrebat:

La liceu de bilingv-engleza se face istoria si geografia Angliei in engleza sau nu? Si daca nu atunci care ar fi orarul mai exact la o astfel de clasa?

Răspuns Câştigător
| Dhyd a răspuns:

Pai ai 5 ore de engleza pe saptamana si inca una numita Elemente de Civilizatie si Cultura Engleza care este de fapt un optional. Fiecare profesor decide ce vrea sa faca in acea ora ( fie faceti proiecte, dezbateri etc ) fie va spune anumite lucruri legate de istorie/geografie. De exemplu iti dau cateva titluri din cartea mea : stilul de viata american vs cel englez, prezentare a tarilor care au engleza ca limba oficiala ( indiferent daca e unica sau e una din lb oficiale ), produse culturale ( cinema, muzica ), sistemul politic eng vs cel american ( curiozitati ). In general ora asta se bazeaza pe lucruri gen : stiati ca?, adica lucruri care iti dezvolta cultura generala si nu lucruri pe care trebuie sa le inveti ca papagalul.

1 răspuns:
| luiza a răspuns:

Da se face 1 ora pe saptamana. si in afara de aceasta ora mai ai 5 ore de engleza pe saptamana!