| Del1 a întrebat:

Ma ajuta si pe mine cineva cu un text de jumatate de pagina care sa contina pleonasme.

1 răspuns:
| cosmasavoare a răspuns:

Baba batrana,mos batran,urci sus,cobori jos, poate fi posibil(a fi posibil inseamna ca este realizabil), continuă să rămână(dacă va continua, evident că va rămâne aşa cum e, orice ar fi în discuţie.)procentaj de 90 la sută(procent înseamnă proporţie în raport cu o sută. Varianta corectă este: o proporţie de 90 la sută. Altfel repetăm ideea de "la sută", pe care o exprimă deja cuvântul procent.)exclusiv numai(cele două cuvinte sunt sinonime)protagoniştii principali(protagonist este prin definiţie cel care are rolul principal într-o piesă de teatru ori, prin generalizare, într-o oarecare activitate.)

va fi menţinut în continuare(în continuare este inutil, verbul a menţine conţinând deja ideea de continuitate.)

împărţit în trei trimestre/două semestre(trei şi două sunt inutile, pentru că trimestre ori semestre includ deja informaţiile referitoare la numărul trimestrelor ori cel al semestrelor)

A colabora impreuna (sensul de baza al prefixului co- este cel de "asociere", asa ca adverbul impreuna este aici de prisos)

A convietui laolata (prefixul con- are aceeasi valoare si origine ca si co-, iar laolata este un sinonim al lui impreuna, la fel de inutil ca si acesta)

A decapita capete ( verbul a decapita « fr. décapiter si latina decapitare intra subst. caput, pl. capita devenite, in romana, cap, pl. capete)

A se sinucide singur ( o replica apartinand lui M.Preda in Delirul - " Hitler s-a sinucis singur")