| Skinnar a întrebat:

Ma cert mereu cu mama si mai putin cu tata.Azi m-am certat cu ea fiindca am zis ca nu am teme... si ea mi-a zis :iarasi nu ai? ceva de genu ca iarasi nu iti faci temele...Am numai 9 si 10 si nu-s nici chiulangiu.In fine cand o vad pe mama parca ma apuca nervii.Parca sunt "plictisit" de ea.Parca deja 15 ani petrecuti cu ea mi-au ajuns.Cand incepe scandalul de aude tot blocul cand se baga si tata ea se da nevinovata/lovita/inocenta dar cand ma injura numai asta nu e. Ea imi reproseaza mereu ca calculatorul e de vina si stau toata ziua la el si nu vorbesc cu ea. Dar cand vin de la scoala si o intreb ce face primesc acelasi raspuns tonguelictisita, mi-e rau etc. Cu tata ma cert mai rar dar cand ma cert iese HAOS.Incep sai vorbesc mai urat mamei mele de gen :Lasama, Nam chef sa vorbesc, O sa fac eu, E treaba mea nu a ta.Ai mei au fost 1 saptamana plecati in concediu pe la munte.Cat am fost singur acasa m-am simtit fara griji, fara nervi, fac lucrurile cum imi place mie si cand vreau, Nu ma bate nimeni la cap :Ce ai facut, Unde te duci, cu cine, cand vii si cand pleci.Deci cum sa fac sa nu mai ma cert cu mama care e o STRESANTA. Multumesc tuturor care ati citit problema mea. Poate ca sunt la pubertate si asta sa fie problema?(scuze pentru posibilele greseli in scriere)

Răspuns Câştigător
| Alinush6 a răspuns:

Intr-o oarecare masura e de vina si pubertatea, am 17 ani si stiu cum e
dar incearca sa nu o bagi in seama cand te cearta sa o lasi sa vb cu ea insasi (ceva de genu)
si cu temele poti sa-i arati caietele si daca ai 9 si 10 si nu ai absente trimite-o la diriginta sa se convinga singura si apoi sa vezi daca o sa te mai cicaleasca
si din ce am inteles eu esti baiat (baieti intotdeauna sunt mai libertini) la un moment dat o sa-si dea seama ca nu te poate tine in casa pana la 90 de ani si sa-ti controleze viata... asa sunt mamele cu intrebarile in gura imediat cum te vad...