| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandesc sa ma mut la un alt liceu, dar nu am cateva motive pentru care chiar nu as vrea sa mut.
Deci eu momentan sunt la un liceu cu profil tehnic (electronica si automatizari fac 9-10 iar in 11-12 fac tehnica de calcul) si chiar as vrea sa ma mut la un alt liceu, la un profil filologie bilingv engleza. Cam urmatoarele lucruri nu ma lasa sa plec de la liceu : sunt luat de bun acolo, adica mai toti profesorii ma stiu ca baiat bun, ma cunosc destul de bine; daca ma duc la un profil gen filologie bilingv si nu mai fac mate, chimie, fizica si alte materii in a 11-a si a 12-a nu o sa-mi fie mai greu sa ma mut? Voi ce credeti? Se merita sa ma mut sau nu? Precizez ca liceul la care ma aflu eu e un grup scolar iar cel la care vreau sa ma duc este un colegiu national. Nu-i suport pe majoritatea colegilor din diverse motive iar acolo la acel liceu pot sa zic ca am pe cativa cu care ma inteleg. Stiu engleza foarte bine, deci nu cred ca o sa-mi fie greu la acel profil. Astept parerile voastre. Multumesc.

3 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Mergi pe burta ca-i apa mica. Stai acolo unde esti. Pleci doar daca vrei sa te dai mare. Tu mergi la scoala (liceu, pardon!) ca sa inveti nu sa te dai in vant dupa colegi. Esti liber sa incerci. Oricum sa stii ca in Anglia, Canada, State si alte o gramada de tari engleza o stiu si cersetorii. Cei care fac munca de filologie fac cu cateva exceptii pana in 40000-50000$ pe an iar cei cu tehnica de calcul fac de la 100000$ in sus, dar tu daca vrei sa scrii poezii nu ai decat.

| CatalinMG a răspuns:

Pai depinde de ce vrei tu sa urmezi in viitor. Ma refer la ce meserie sa devii calificat. Compara unde ai putea sa castigi si sa profiti mai bine.

| steph99 a răspuns:

Problema e ca mie nu-mi place ceea ce fac, niciodata nu m-am gandit sa ma fac inginer sau ce mai zici tu pe acolo. Tot ce-mi doresc e sa fac un liceu sa-mi placa, nu sa stau sa indur inca 3 ani. Eu am venit sa va intreb asa, daca o sa am probleme la facultate, cu intrarea... Sau nu conteaza profilul?