| Vecina a întrebat:

Ma intalnesc aproape in fiecare zi in maxi taxi cu un baiat care sta in cartier cu mine?
anul trecut, la fel ne intalneam aproape zilnic.De vreo 3 saptamani am inceput sa ma tot gandesc la el fara motiv.chiar il si visez.nu ne-am vorbit niciodata, insa ne tot uitam unul la celalalt.pare destul de timid.saptamana trecuta am c oborat amandoi in aceeasi statie, el inaintea mea, iar cand se indepartase putin, s-a intors si s-a uitat in spate, si eu dupa el.de cateva zile nu l-am mai vazut, insa ma gandesc intr-una la el si nu inteleg de ce pentru ca nici macar nu ne cunoastem.nu pare genul care sa abordeze o fata.Acum cateva zile ne-am int in statie, era cu 3 baieti si m-am asezat langa el.Nu spunea nimic, dar s-a uitat de 3 ori in dreptul meu.
Ieri ne-am intalnit in statie, a trecut pe langa mine, i-am spus "buna", l-am intrebat unde invata, in ce clasa este si daca este in clasa cu un anumit baiat.Nu a zambit, nu m-a intrebat nimic, mi-a rasp la intrebari si a plecat.Credeti ca este un semn rau ca nici nu a zambit sau nu m-a intrebare. Cum ma cheama? Astazi ne-am intalnit din nou, si l'am intrebat"hey, cum te cheama, sunt curioasa ca ne tot int. de atatia ani in maxi taxi", mi-a raspuns, m-am prezentat si eu, si la urma i-am spus ca mi se pare destul de dragut. a zambit si a spus doar"multumesc". la fel, nu ma mai intrebat nimic, nu a zambit decat cand i-am facut acel compliment si vorbea cu o voce scazuta. mi-a spus ca face si zilnic navetasad.Acum credeti ca a inteles ca-l plac? Ce ar trebui sa fac mai departe? CAnd il mai vad, sa-l salut si atat, sa vad ce face el? eu cred ca am facut deja ce trebuia, si nu-i vreau sa-i cer nr sau altceva, daca nu stiu sigur ca ma place.ar trebuie sa-l salut zambind si sa astept acum sa intre si el in vorba cu mine? imi este si teama, caci, daca ar fi sa ne cuplam nu stiu cand ne-am vedea din cauza navetei pe care o face zilnic.si m-a lasat derutata azi cand iarasi a zambit odata, mi-a multumit si atat. SFATURI?:d

1 răspuns:
| JBStandsForMe a răspuns:

Este destul de timid baiatul. Nu cred ca motivul este acela ca nu te place dar poate ca ii e frica sa nu-l crezi fraier sau ceva.
Poti ca, in fiecare zi sa il saluti, sa il intrebi ce-a mai facut. despre scoala, chestii banale. Isi va da drumul.
Dupa ce va mai imprieteniti asa, o sa te abordeze si el. Daca deveniti prieteni, ii poti cere id-ul. Si puteti vorbi tooata ziulica.
APOI, la partea cu cuplatul si naveta : Ai spus doar ca sta in acelasi cartier. Odata ce ai id-ul lui, il poti chema afara cu mai multi prieteni.
Daca se ajunge la cuplat, va puteti vedea in weekenduri, ca doar nu merge si atunci la scoala.
P. S.: Nu te grabi! Daca il sperii cu prea multe intrebari o sa creada ca esti o obsedata din aia de a fi cu cineva!