| Mica5Pica a întrebat:

Ma simt de parca nu as fi pregatita pentru liceu. ma sit mica si firava. cred ca n-am sanse, chiar daca sunt prima din clasa noua. ma tem sa nu fiu aleasa sefa clasei, imi va fi greu la inceput. sunt fricoasa, emotiva si timida. as vrea sa fiu si eu din prima aleasa printre cei mai :importanti". nu stiu ce ma fac cu cosurile de pe nas: daca sa le machez sau nu.
TPU, ce sa fac? crying

1 răspuns:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

În întrebarea ta sunt contradicţii.
La început spui că nu vrei să fii aleasă şefa clasei, însă ţi-ai dori să fii din prima aleasă printre cei mai importanţi.
În viaţă lucrurile nu stau aşa; trebuie să meriţi să fii printre cei mai importanţi, nu e suficient să îţi doreşti.
Faptul că vrei să epatezi şi să fii cea importantă, populară, etc., nu te va ajuta cu nimic, dimpotrivă, rişti să îndepărtezi persoanele care vor vrea să îţi acorde o prietenie sinceră, şi nu, nu din cauza invidiei, ci din cauza sentimentului de inferioritate la care le vei supune atunci când vei ajunge sus.
Îţi vei permite să faci asta, atunci când prin munca ta, demonstrezi că meriţi să obţii titlul de cea mai bună!
În ceea ce priveşte aspectul fizic nu trebuie să îţi faci probleme, eşti în perioada pubertăţii, la fel ca toate colegele pe care le vei avea, deci nu vei fi singura cu coşuri.
Baftă!