| raluca0306 a întrebat:

.problema mea e legata de liceu happy. Abia am trecut in clasa a 9 si sunt la uman. Faza este ca nu prea reusesc,zic eu, sa ma acomodez cu colegii.Profesorii sunt ok si nu vreau sa ma laud sau altceva,dar sunt printre cei mai buni din clasa, dar nu asta conteaza.Fostii mei colegi sunt aproape toti la real si mi-as dori sa fiu foarte mult cu ei din nou, dar mi-ar fi foarte greu la profil mate-info..si nu cred ca ar fi o idee foarte buna daca m-as transfera.Nu stiu,poate eu sunt de vina,ca poate sunt prea timida, nu stiu.Dar am picat intr-o clasa cu care sunt prietena cu 2-3 fete..si cu restul ma inteleg chiar daca mai sunt vreo una -doua pe care nu le prea agreez..cred ca asa este probabil in fiecare clasa.Problema mea este ca ma simt cam singura si de multe ori abia apuc sa ajung acasa,dar poate asa e la inceput,cine stie? Vreau sa va cer parerea voastra si sper sa raspundeti,chiar daca poate nu prea vor fi care vor citi asta.
Oricum, o zi buna.

Răspuns Câştigător
| George1347 a răspuns:

Sunt a X-a Filo si la mine a fost aceeasi poveste nu ma intelegeam cu colegii; dar eu aveam si note proaste,''si da eu ma laud", incearca sa te acomodezi socializeaza cu ei incearca sa fii de treaba, nu fraiera ci de treaba, gasesteti un/o coleg/a cu care te intelegi mai bine si petrece-ti timpul cu el/ea nu-ti fa griji la toti ne-a fost greu in a IX-a te vei obisnui si tu.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Aşteaptă şi semestrul II, poate se schimbă lucrurile.Graba nu e bună! Baftă!

| ROB3RT89 a răspuns:

Daca nu te acomodezi, problema pleaca de la tine, in nici un caz de la colegi.Incerca sa fi mai sociabila si ai sa vezi ca te vei integra foarte repede in colectiv, dar daca esti timida, de multe ori esti desconsiderata!

| AtateaConditii a răspuns:

Si eu semestrul intai am fost foarte timida, am vorbit doar cu o fata la fel de timidalaughing. Si din al 2-lea mai bine, mi-am facut prieten si dusmani ca in orice clasa. O sa vezi ca o sa fie mai bine incolo prin a 10. Si chestia ca esti cea mai buna din clasa nu vrei sa te lauzi si nu conteaza dar tot ai spus-olaughing. La inceput toti suntem buni pentru ca profesorii sunt mai milosi dar dupa aceea sa vedem daca esti printre cei mai buni. Hay succes in facut prieteni:p.

| AndreeaCF a răspuns:

Buna! Sincer, cred ca mai mult de 2-3 fete cu care sa vorbesti, nici nu-ti trebuie. Sti proverbul ala: "ce-i mult strica". Sunt unele fate care chiar nu au pe nimeni si pe deasupra mai fac si colegii misto de ele. Asa ca multumeste-te cu ce ai. Este foarte bine. Crede-ma ca daca ai fi prietena cu toata clasa, nici unul nu-ti va fi prieten adevarat.
Numai bine!

| Eleonore a răspuns:

Buna! aici te inseli cu,, chiar daca poate nu prea vor fi care vor citi asta" happy eu aleg cu atentie la ce raspundhappy. Raspunsul meu este: iti sugerez sa incepi o autocunoastere mai accentuata, sa vezi la ce esti buna, care sunt abilitatile tale, punctele tale forte. Nu ceilalti sunt marea problema, ci cum te percepi tu pe tine. Daca esti ok in interior, nu astepti o validare, recunoastere din afara, de la cei din jur nu poti fii tulburat. Cand iti vei descoperi punctele forte si te vei purta ca atare, ceilalti vor veni singuri spre tine.happy Ideea e ca tu sa te simti ca o pajiste insorita in interiorul tau in orice moment al vietii caci fluturii sunt pe aproape asteapta doar sa ''intinzi'' peisajul, sa-l scoti de la naftalina/..succeshappy