| Libelle a întrebat:

Mai... voi puteti sa tineti dusmanie pe cineva? Aveti puterea aia de a uri o persoana cu toata fiinta, sa ii doriti raul? Eu ma supar de moment apoi imi trece si cum fac cum nu fac ca tot eu caut persoana respectiva.stiu ca nu prea e bine.de ce sunt asa?

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu nu pot uri in adevaratul sens al cuvantului. N-am putut niciodata si nici n-am s-o fac. Ura e oribila. Dar de ce sa nu recunosc sunt genul de persoana care o data ce i-ai gresit nu iti mai acorda a doua sansa.Ma astept ca macar cei apropiati mie sa nu ma dezamageascawinking

| Bacemi a răspuns:

Nu prea pot. Eventual sa am o frustrare ca o persoana nu poate fi altfel. Sa vad ca are multe calitati dar nu vrea sa fie asa cum imi place mie. Dar sa urasc nu pot. Poate fi ceva de moment, dar nimic sa dureze si prea profund. O singura data am urat cu adevarat si sincer spun ca ura asta ma macina si acum. Din cand in cand imi amintesc si renaste si ura pentru persoana respectiva. Dar nu e ceva ce port constant in suflet. Nu traiesc mereu cu ura alaturi. Mi-as dori sa nu urasc. Si pot sa nu urasc. Dar totul pana la persoana respectiva. Nu o urasc pentru ca exista ci pur si simplu pentru ca a trebuit sa apara in viata mea intr-un moment nepotrivit.

| fluturas a răspuns:

Nu, niciodata nu am tinut dusmanie, cateodata mai aveam dorinta aia de razbunare, dar niciodata nu am dorit raul cuiva, eventual doream doar sa treaca si acea persoana printr-o experienta de genul sa nu isi mai bata joc de altii, sa invete ceva, dar un rau exagerat, eu nu am supar repede, si cand ma supar, e doar asa de moment ca imi trece repede, dar nu caut persoanele care m-au suparat si au hotarat sa ma ignore, daca cineva vrea sa vb cu mine sa ma cautewinking
intr-un fel e bine ca esti asa, ierti repedewinking

| marrr a răspuns:

Multi spunem ca noi lasam pe altcineva sa judece pe altii, iar noi ii lasam in pace. Pot spune ca sunt de aceeasi parere, dar as minti daca ti-as zice ca n-am judecat niciodata pe nimeni. Am facut-o, probabil inca o mai fac, dar in situatii de moment. Cum mie imi e greu sa fiu judecata de cineva pe nedrept[ceea ce se intampla in viata de zi cu zi!], asa le este si lor, desi nu arata asta, sau poate nu sunt sensibili ca si mine sa simta ceea ce eu simt. M-am schimbat in ultimul timp, probabil din cauza celor din jur ce ma influenteaza. Tot auzind vorbe rele am incetat sa ma mai zbat ca sa scap din gura lor, pentru ca oricat ai face mai rau te-ai infige in miezul problemei, deci e mai bine s-o evit si sa las timpul sa treaca.

| User a răspuns:

Si daca imi propun, nu pot tine manie mai mult de o zi. maxim o zi, maxim am zis!

| mhg a răspuns:

Aşa se întâmplă şi la mine, sunt supărată pe moment, însă dacă se întâmplă ceva grav, ceva de neiertat, încerc să mă îndepărtez de persoana respectivă.

| Gabitza a răspuns:

Buna! Si eu sunt la el ca tine! Nu pot sa tin supararea pe cineva, si asta pentru ca asa e firea mea! Parerea mea e ca exista persoane cu foarte mult bun simt si constiinta si persoane ce au asa ceva, dar intr. o cantitate mai mica. Si, cand vezi ca persoana respectiva nu cedeaza, atunci cedezi tu! Desi poate nu ar trebui! Oricum, cine suntem noi sa putem uri si sa dorim raul cuiva?
Asta e firea ta! Si de schimbat, nu cred ca te poti schimba! happy

| mon@29 a răspuns:

Esti prea lasatoare. e bine deoarece nu suntem in stare sa judecam pe cineva.are cine sa judecewinking

| Ady93 a răspuns:

Nu, nu pot sa tin ura pe cineva, nu imi sta in fire si daca cineva a facut o tampenie fata de mine pana la urma il iert, doar ca probabil nu o sa ma mai port la fel de frumos cu acea persoana, dar nu pot sa tin dusmanie.