| yinyang a întrebat:

Maine cand ma voi trezi voi vedea raspunsul la o intrebare ce ma macina de mult timp... Daca omul s-a nascut liber, acum de ce este subjugat si nici macar sa mai gandeasca liber nu mai poate pentru ca lumea il vede nebun?

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Daca traiesti intr-o comunitate trebuie sa te adapezi la ceea ce este in jurul tau sa incerci sa te integrezi si sa nu iesi din anumite tipare nu ca ai fi nebun dar cum ar fi daca la un car cu boi unul ar trage intr-o parte si altul in alta... am ajunge undeva. Liber poti trai undeva unde esti singur pentru a nu depinde de altii ca un pusnic.

| maryana5 a răspuns:

Cei ce-l fac nebun sunt toti la fel!
iar el este doar diferitwinking

| Shery a răspuns:

Ceea ce il face nebun este ca ii pasa ce zice lumea... nimeni nu te poate face nebun, doar tu insuti...

| lostcontrol12 a răspuns:

Eu ti-as da raspunsul numai luand in seama k traim in romania.Traim in Romania si asta ne mananca tot timpul.asa este la noi, suntem "liberi" numai atunci cand vor altii mai puternici ca noi sa fimhappy.

| danutzsan a răspuns:

Cand te-ai nascut si ai intrat pe acea usa, deasupra ei scria,, voi ce intrati lasati orice speranta ''. Glumesc nu-i chiar asa,... e mai rau. Iarta-ma sunt bine dispus, nu fi pesimist. Viata trebuie traita, bucurate ca te uda ploaia, te arde s0arele, te bate vintul si zapada, daca simti toate astea inseamna ca existi, daca existi cugeti... oare?

| sweety_1169 a răspuns:

Asa e s-a nascut liber dar stii cum e vb aia oamenii se mananca intre ei

| liudmila a răspuns:

Printr-un nume de film am sa raspund la aceasta intrebare poate intelegi ce vrea sa zica pentru ca eu nu pot sa explic desi stiu(simt): Eternal sunshine of the spotless mind! (Stralucirea eterna a mintii neprihanite!) - acesta e doar un vers din Alexander Pope-Eloisa to Abelard

| 994 a răspuns:

Incearca sa fi tu insati si nu privi ce e in jurul tau pentru ca in sec. 21 este o lume nebuna orce ar zice lumea e gandirea ta si comportamentul tau asta e tot ce conteaza, nu ii lua in seama.