| EuStiuCaOSaAjungCineva a întrebat:

Masturbarea distruge spiritul si sufletul omenesc?

Răspuns Câştigător
| ShowTim3 a răspuns:

Da, este considerat pacat de Biserica si de Religie,dar daca te spovedesti totul o sa fie ok.
Poate crea dependenta si depresii, este greu sa treci peste ele,dar nimic imposibil. Masturbarea este o falsa impresie ca te simti bine, de fapt dupa ce termini te simti mai rau decat la inceput, te simti singur, dezamagit de tine, cu un gust amar ca nu o sa iti indeplinesti niciodata "poftele".Ei bine este greu sa te lasi de asta, si da poate distruge spiritul si sufletul, iti recomand sa te duci la un Psycholog care te poate ajuta. Dupa cateva sedinte o sa te simti mai bine.
Daca vrei sa te lasi de asta am sa iti dau cateva metode: pofta de masturbare iti vine atunci cand esti plictisit, cand nu ai ce face, asa ca incearca sa faci multe lucruri si sa iti ocupi timpul, nu sa stai degeaba si sa te gandesti la masturbare, pentru ca nu vei rezista si o vei face. Stai cu prieteni si prietenele tale mai mult, astfel nu o sa faci acel lucru si o sa te simti si mai bine. Poti sa faci niste exercitii de auto control (sunt foarte grele, iti trebuie o vointa mare ), uitate la filme pentru adulti fara a face ...Cu timpul daca o sa ai vointa o sa scapi de acest lucru, sau in mod sigur o sa il reduci la odata la o saptamana sau doua (asa este considerat normal si sanatos de catre specialisti ).
Masturbarea in exces poate sa duca si la probleme de sanatate, irosesti ograoza de substante necesare corpului. Acest lucru poate sa duca la probleme de vedere, dereglare a hormonilor, oboseala, pierderea fortei de concentrare si a memoriei (pierderea neuronilor ).Asa ca este bine sa reduci acest lucru. Succes sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| crazycolor a răspuns:

Din punctul meu de vedere cam da...'O SA TE SIMTI "MURDAR" "UN PACATOS".nu stiu, ceva de genul asta.cred ca e normal sa faci asa ceva, pe moment te vei simti bine, dar apoi... dupa ce constientizezi ca poate ar fi fost mai bine sa nu o fi facut

| vlad9gabriel a răspuns:

rolling on the floor))) 1 din punct de vedere medical acest lucru este unul sanatos 2 nu distruge nici un spirit si un suflet omenesc deci...du-te tare tatawinking

| glamour_5213 a răspuns:

Daca vorbim in ce domeniu?
Doar te satisface. Poate distruge doar relatia ta cu altcineva.

| Ajna a răspuns:

Cred ca te-ai simti mult mai bine daca ai face cu o persoana pe care o iubesti, asa poti sa te indepartezi de realitate si sa nu mai gasesti placere dupa un timp...gandeste-te ca in timp ce iti provoci singur placere sa fie si o a doua persoana cu care sa o impartismug
PS daca te framanta aceasta intrebare, inseamna ca nu te simti tocmai bine dupa ce ai terminat si a trecut euforia de scurta durata... Placerea sigur e mult mai intensa daca nu faci asta decat pentru tine, incearca si te vei convinge! Daca zici ca nu ai cu cine, este doar pentru deocamdata>>> daca iti folosesti energia pentru a gasi persoana potrivita, si nu pe altceva! Bafta!