| Uncopilmaicuprobleme a întrebat:

Medicament anti-gelozie?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru tine sau pentru ea?
E boală gravă. Nu se vindecă. Eu și numai eu o numesc iubire posesivă, de obiect. El. (ea) devine obiectul tău proprietate personală. Nu reacționează la rațiune, gelozia. Se uită la altul, scoate-i ochii să nu se mai uite, se duce să se întâlnească cu altul, rupe-i picioarele să nu poată umbla, leagă-o cu lanțul de pat sau de calorifer. Et cetera.

| sadrian46 a răspuns (pentru Uncopilmaicuprobleme):

Dacă tu ești cel care suferă de asta, poți să te autorectezi cu greu. Pornește de la o doză de nesiguranță generală în viață care precede relația. Asta trebuie să o corectezi singur prin auto analiză. Apoi să acorzi încredere din start celuilalt. Să anunți că vei fi loial și aștepți și tu loalitate. Și accepți și o decizie a despărțirii din partea ei, deci nu loialitate cu forța. Ești liberă să pleci când vrei, dar să fii atentă, căci poate că în altă parte nu vei găsi loialitatea și stabilitatea pe care ți-o ofer eu.
Astfel, loialitatea asumată și declarată din partea ta, poate să te ferească de frica despărțiriri. Iar dacă totuși asta se întâmplă, îi urezei succes în altă parte. Și cazul cel mai grav și m-ai dureros. Ea te înșeală accidental, ocazional, dar mărturisește și cere iertare și tu o ierți. Și ea rămâne a ta. Și nu ii vei scoate ochii cu mărinimia ta. Se pot întâmpla multe într-un cuplu. Să reușești să îți ții în frâu propriile sentimente este prima treaptă în a le ține în frâu pe ale ei.

| zurick a răspuns:

Încrederea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O găleată cu apă rece. Se toarnă în cap. laughing Pe moment, uiți de toate.

| Uncopilmaicuprobleme explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles, mersi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Uncopilmaicuprobleme):

Cu drag.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te schimonosesti, te faci urâtă/urât, te îmbraci prost, te neglijezi, si o sa vezi tu ca partenerul/partenera nu o sa mai fie geloasa pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încredere. happy

| Dana2103 a răspuns:

Antidepresive. Te fac mai indiferent emotional

| aneliram a răspuns:

Gelozia este (nu în toate cazurile)un semn al iubirii.
Nu exiata medicament, poatr doar,, dezîndrăgostrala".

| AnastasiaSt a răspuns:

Medicament: Încredere în tine.