| gabryel a întrebat:

Mi-am luat un card de memorie micro SD de la firma Kingston 16 GB (iarta-ma Raluca pentru ca am facut raclama nu stiu daca am voie dar daca nu am voie promit sa nu se mai repete), si am auzit ca aceste carduri au protectie card, in ce consta protectia asta si cum se activeaza, eu folosesc cardul la pc.

5 răspunsuri:
| gabryel explică:

Cred ca protectie la citire si scriere, am observat un mic butonel pe adaptor

| gabryel explică:

Model micro sd HC si mai scrie pe card SDC2/16GB dar nu imi cere nicaieri parola nu am incercat la il bag in telefon pentru ca nu suporta atitia GB.

| mersifrumos a răspuns:

Protectie la ce? poate la citire scriere, cum erau vechile dischete, deplasai un mic intrerupator si nu se mai putea citi din ele. poate au protectie la socuri electrice sau la cazaturi, exista multe tipuri de protectie pe care le au cardurile. nici nu trebuie sa activezi protectia pentru ca daca are ce zici tu, e deja activata si nu poate fi dezactivata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Protectia aceia este pentru protejarea fisierelor din card, sa nu poti sterge sau inscriptiona pe acel card. Se activeaza pe acel buton unde scrie lock sau unlock

| 非有神论者 a răspuns:

Exista 2 feluri de protectie la cardurile kingston: protectia datelor cu parola si protectia datelor prin incriptare. ce model ai?