| deleuandrei a întrebat:

Mi-am luat un laptop nou, si vreau sa instalez windowsul, stiu cum se face insa nu stiu cum sa impart hdd-ul. puteti sa imi spuneti mai detaliat ce si cum sa fac? dau funditawinking

4 răspunsuri:
| claudiu89 a răspuns:

Deci ai cd cu windows, butezi de pe el, ai o singura partitie si vrei sa o imparti in mai multe, dai delete la partitia mare urmat de tasta L, apoi creezi alte partitii mai mici cu create, si acolo selectezi cata memorie sa fie pe partitia creata, 50000=50gb si asa si cu restul memoriei...la latitudinea ta, apoi dai enter, format ntfs si instalezi windows-ul pe partitia pe care vrei, celelalte partitii le formatezi din windows.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De preferat ar fi sa iti faci o partitie pentru sistem de aproximativ 32GB si apoi in functie de marimea HDD-ului una sau 2...
Pentru date mai importante si sau muzica filme...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai instalat deja windows-ul click dreapta pe my computer -> manage -> disk management. Selectezi partitia pe care vrei sa o faci mai mica -> click dreapta -> shrink volume -> alegi marimea cu care vrei sa o faci mai mica (=marimea partitiei noi). Apoi cu noul spatiu liber faci o noua partitie -> new volume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare. cum se intra pe cd. mentionez ca am un laptop nou