| LuminitaRoz a întrebat:

Mi-am luat un Nikon d3100 si o prietena de-a mea mi-a zis ca e degeaba, ca se strica repede si ca este un numar maxim de poze pe care le poti face. Vreau sa va intreb, chiar este un numar maxim? si cum sa-l ingrijesc?

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Orice DSLR are un numar maxim de cadre (garantate), poate sa se strice si inainte dar si dupa acel numar.

D3100 face parte din gama entry-level (cele mai simple DSLR-uri) si au durata de viata (garantata cea mai mica), din cate stiam aproximativ 50.000 de cadre.
Spre deosebire de compacte care duc "mult si bine" in componenta unui aparat de tip DSLR intra si multe componente mecanice care se uzeaza dupa un anumit numar de declansari.

Nu e de speriat, nu prea ai cum sa faci acel numar de cadre prea curand daca nu esti prea entuziasta.

Ca ingrijire, iti recomand o geanta cu ceva protectie anti-soc, daca dai jos obiectiv-ul de body sa le pui capacele, sa nu schimbi obiectivele in mediu cu praf sau umezeala, o folie sau un ecran de protectie pentru display nu ar strica, diverse accesorii de curatare (servetele pentru lentile, pensule etc) si atentia in manevrarea lui.

Lumina buna!

| DemonDany a răspuns:

Nu nu este un numar maxim de poze.Și cum sa il ingrijesti? pur si simplu ai grija de el sa nu il scapi pe jos si sa il mai stergi de praflaughing