| Giorgia396 a întrebat:

Sunt pasionata de fotografie e o placere si pot spune ca ma pricep chiar bine. Vreau sa-mi iau un Nikon d3000 sau Nikon d3100. Dar am inteles ca Nikon d3100 este mult mai imbunatatit fata de d3000 si chiar pot filma :-d. Un argument nu strica happy. Ms.

4 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Cand alegi un DSLR ar trebui sa stii singura care-i treaba cu ele si sa cumperi ce ai nevoie (aici nu ma refer neaparat la aparat, ci si la viitoarele accesorii).

D3000 este varianta veche, nu filmeaza si are senzor CCD.

D3100 e varianta ceva mai noua, filmeaza (dar nu grozav), are senzor CMOS, ceva mai luminos, mai bun la iso mai mare (dar nu cu prea mult) si are alte mici schimbari (liveview, un senzor de mai multi megapixeli si altele).

Avand in vedere pretul destul de scazut la momentul actual pentru D3100, eu cred ca merita.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Încă una... încă una.

| Giorgia396 explică (pentru MalleusMaleficarum):

?

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Giorgia396):

Mă refeream, încă una care are un ditamai aparatul (şi la volum şi la preţ) şi se crede mare artistă şi fotografă. Văd în fiecare zi din ce în ce mai multe.