| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am pierdut actele de identitate, ce sa fac?

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la politie la biroul evidenta populatiei, completezi o cerere si ti se spune ce trebuie sa faci in continuare.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dai un anunt in presa locala, sau si in Monitorul Oficial, daca e cazul!, si cauti si strangi copiile xerox dupa ele, daca ai fost inspirat sa le faci! - daca nu, le faci in viitor, pentru orice eventualitate, si ter duci cu ele la Politie, si vezi ce zic aia! Bafta!

| cristina_6456 a răspuns:

Mergi la politie il declari pierdut si daca nu apare iti faci altele nu-i stres eu mi-am pierdut buletinul a doua oara si acu trebuie sa merg sa mi-l fac

| guralivul a răspuns:

Pentru actele de identitate nu trebui sa dai nici un anunt.la politie este un birou unde sunt depuse acte de identitate gaste. daca cineva a avut inevointa sa le dea unui politist au ajuns acolo, daca nu trebuie sa ti le faci din nou si dureaza maxim doua saptamani.
uite si un link unde gasesti ce ai nevoie:
http://www.evidentapersoanelor.ro/index.php?pag=carte_de_identitate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa te duci la politie sa le declari pierdute