| Monycina a întrebat:

Modalitati pentru copiat

Răspuns Câştigător
| ionica56 a răspuns:

Copiutzele de pe talpa pantofului sunt una dintre cele mai sigure metode, cu cel mai mic risc de a fi prins.

Ca sa nu te prinda copiind folosind vreuna dintre metodele de copiat pe care le stii ai urmatoarele posibilitati:

* nu copia!
* fi calm. ai incredere in tine si in tehnicile tale de copiat. fii sigur ca metodele tale de copiat merg. daca o sa gandesti asa, nu vei fi prins
* nu te uita in jurul tau non stop. fii doar pe faza cand profu trece pe langa tine.
* cand proful trece pe langa tine, nu te agita, uite-te la el ca si cum n-ai avea nici o treaba.

# Nu veni imbracat in culori prea tari sau cu haine prea cuidate. Cu cat vii imbracat mai ciudat, profesorul se va uita non stop la tine
# Tricou/bluza cu maneca lunga, si maneca cat mai stramnta, pentru a putea baga fituici in maneca cate vrei.

# Pantaloni/fusta cat mai lungi/lunga cu buzunare cat mai multe. Daca pantalonii tai vor acoperi glezna, atunci poti folosi glezna ca un log ideal sa ascunzi fituici.
# Ciorapi cat mai lungi. Cu cat mai lungi, cu atat poti baga mai bine si mai multe fituici.

Apoi, cand ai nevoie sa afli ceva, te faci ca scapi pixul pe jos si cat esti sub banca ridici capul si te uiti. Nu sta prea mult, pentru ca ai putea da de banuit.

Daca totusi vrei sa stai mai mult timp sub banca, vino cu mai multe pixuri, si fa-te ca le scapi pe toate. In felul asta, s-ar presupune ca ai avea mai mult timp sa le ridici.

Daca nu dai de banuit, profesorul nu va avea cum sa iti vada foaia lipita sub banca, nici daca te cauta in banca.

Probabil ca deja stii cum sa faci fituici. Fituicile se tin in palma si se copiaza de pe ele.

Singura chestie este cum sa nu ti le vada profii.

Daca scrii cu negru pe alb si o tii in palma, chiar si de la o distanta mare se va vedea.

In schimb, daca le faci de culoarea palmei si scrii pe ele cu maro, atunci nu vor putea fi vazute de la distanta. Chiar si daca o pui pe banca se va vedea foarte greu.

Ca să poţi copia cu succes trebuie sa ai o poziţie foarte bună în sală.

Ţine cont de următoarele sfaturi:

* profesorul mereu va avea tendinţa să se uite spre o zonă mai luminoasă a clasei, se va uita mai mult spre cei care stau spre geamuri
* degeaba stai în rândul 7 daca in faţa ta nu mai ai pe nimeni. orice mişcare pe care o faci se observă imediat
* aşează-te la mijloc: de obicei, când un rând e prea plin, profii îi dau afara pe cei de la margine
* mulţi profesori lasă rânduri libere. Ai grijă să nu te asezi pe un rând pe care profesorul îl va elibera şi apoi să ajungi in rândul 1

Metoda asta merge foarte bine la testele grila.

Cand duci lucrarea la sfarsit la profesor de obicei auzi in jurul tau: "Bai, la 1 era C, la 5 era D, etc". Sau pur si simplu in galagia de la predarea lucrarilor auzi raspunsurile corecte.

In acel moment, ii zici profesorului: "Ma scuzati, am uitat sa-mi trec numele". Iti iei lucrarea, iti treci numele si modifici raspunsurile cu cele corecte.

Bafta!

Vroiam sa spun scris invizibil, nu fitzuica invizibila.

Se ia o foaie de A4 si un pix fara pasta. Adica un pix care nu scrie deloc.

Se scrie cu pixul pe foaie, apasand tare, dar nici sa rupi foaia.

Pixul va lasa urme care vor fi cu greu vizibile, iar de departe foaia pare complet goala.

Cand copiezi e bine sa stai langa geam ca sa ai lumina, pentru ca se vede bine in lumina.

Aici ai nevoie de niste colegi cu care te intelegi bine.

Sa zicem ca sunteti 3 colegi: A B C si D.
Cand A vrea sa copieze, tuseste odata. In acel moment B sau C sau D trebuie sa cheme profesorul la ei sau sa se duca la profesor sa-l intrebe ceva. In acest timp A poate copia.

Cand B are nevoie sa copieze, tuseste si unul dintre A C sau D incep sa puna intrebari profesorului si sa-i distraga atentia. In acest timp B poate sa copieze linistit.

E bine sa stati cat mai departe unul de celalalt, tocmai ca atunci cand unul tine de vorba profesorul, ceilalti 3 sa poata copia.

Exemple de intrebari:

* etc
* la punctul 2 trebuie sa si desenam figura pe hartie?
* ce ne dati acum ne mai dati si la teza?
* cate puncte valoareaza intrebarea 5? dar daca fac doar punctul a si d?

Ideea la aceasta metoda este sa ascunzi complet o copiuta in interiorul unui pix.

Sa zicem ca ai incercat sa copiezi folosind toate metodele de pe acest site si nu a mers (ba profu bulangiu, ba tu nepriceput, nu conteaza).

Daca totusi lucrarea este importanta si nu ai vrea sa iei nota mica dand foaia aproape goala, te poti preface ca tusesti si ca ti-e rau. Depinde de tine cat de multa panarama vrei sa faci in clasa, poti eventual sa te si rostogolesti pe jos dar vezi sa nu cheme pe profu de religie. In final o sa scapi de test, si ai putea ruga profesorul sa re-dai lucrarea altadata

Iei fituica cu fituica, si dupa ce ai scris de pe ea tot ce te intereseaza, unde o pui? Daca o pui inapoi, atunci se creeaza o mare varza la tine in buzunar. Plus ca trebuie sa faci repede, ca sa nu te prinda profu.

Sfat: Ia-ti pe tine un tricou, si peste tricou o camasa. Camasa trebuie bagata obligatoriu in pantaloni. Deschide-i un nasture in partea de jos, si dupa ce termini de folosit o fituica o bagi acolo. In felul asta ai mereu ordine in buzunar la tine.

Metoda asta este in stransa legatura cu Metoda "Oricum profu nu citeste". Metoda asta este utila daca ai invatat cat de cat si ai uitat unele lucruri. Toata ideea este ca lucrurile pe care nu le stii sa le scrii cat mai urat.

Nu scrie toata lucrarea oribil, pentru ca exista riscul ca proful sa se enerveze si sa-ti taie tot! Ce stii bine scrie cat de cat frumos, si ce nu, scrie urat. Taie cu mai multe linii, fa sa nu se inteleaga deloc ce ai vrut sa scrii. In felul asta, proful vazand ca in mare stii, cand va ajunge in locurile unde nu se va intelege, vei avea sanse mai mari sa iei puncte decat daca nu scrii nimic happy

Sper ca te-am ajutat!

Inainte de examen, iti lipesti fituica de talpa piciorului, dar nu cu lipici, ci tragi peste ea un scoci. Scoci-ul are 2 roluri: 1 – sa-ti tina fituica lipita de pantof si 2 – sa nu ti se murdareasca fituica cand mergi cu ea pe pantof. Vezi sa ti-o lipesti bine ca sa nu se desprinda!

Odata lipita copiuta pe talpa pantofului, in timpul examenului pui picior peste picior si vei putea vedea ce scrie pe fituici. Avantajul este ca ai mult spatiu sa scrii ce vrei tu, in functie de marimea pantofului.

3 răspunsuri:
| AnnaMariaaa a răspuns:

Cel mai bine e ste cyu telefonul, pana acum mi-am scris lectii intrebi pe telefon si am copiathee hee

| NoMusicNoLife a răspuns:

Buna... interesant subiect. Pot sa te ajut si eu cu cateva idei ( preluate de la colegii mei laughing )

Deci :

1. Daca stii sigur ca dai test dintr-o lectie intreaga sau mai multe ( adica sa scrii toata lectia la test ), ia un compas si scrie cu el toata lectia pe test, ca profu/profa no sa vada, mai alea ca nici nu se uita asa de aporoape la testul tauwinking. Apoi la test scrii toata lectia peste cea scrisa cu compasu si gata esti mestru laughing

2. Poti incerca si metoda cu fituica oh go on. scriii pe ceva mic lectia, dupa, la test, cel mai bine pentru metoda asta ar fi sa stai undeva la geam sau la perete. pui intre tina si colega de banca ghiozdanul tau, marginea de sus a acestuia o indoi putin si acolo in spatiul ala dinspre tine pui fituica. nu-i asa greu colega mea mai nou tot asa face laughing

3. Inca o varianta super tare e sa faci o foaie mare cu toata lectia, sa scrii mare, si apoi te duci la prof, ii pui mana pe spate prefacandu-te ca il rogi sa nu dati test, cand tu de fapt ii lipesti foaia aia mare pe spate. Cel mao bine ar fi ca profu sa se plimbe prin clasa, ca daca sta la catedra n-ati facut nimic tongue

4. Scrie lectia pe o foaie mica care are la un capat lipici, lipeste foaia de banca si stai si tu lipita de banca un timp. Aici profu trebuie sa stea la catedra ca sa reusesti laughing. Sa stii ca nu se observa, ca se interpreteaza ca si cum te-ai uita in foaia ta laughing.

5. Caietu in banca sau sub tine laughing

6. Scrisu pe bancawinking

succes!winkingwinkingwinking

| RaduPhantom a răspuns:

I.n.v.a.t.a