| lovelyGirl4ever a întrebat:

Multi dintre voi sustineti ca fiecare materie scoalara este benefica si isi va arata odata si odata scopul.Ok,dar in afara de cultura generala mai au alt scop? Daca da supeneti-mi si mie la ce m-ar putea ajuta urmatoarele:

istorie thinking adica sunt toti morti deci nu ma ajuta la nimic sa stiu cati ani a domnit Stefan cel Mare (nu pe bune cati a domnit?laughing oricum nu m-ar ajuta sa stiu)

sportul (de acord te ajuta sa te mentii in forma si sa fii sanatos, dar nu sunt de acord cu pusul de note pe performanta fizica.De exemplu viteza de alergare...Adica e de ajuns sa alergi sa fii sanatos nu trebuie in 2 secunde sa alergi 50 m.am facut 8, 65 secunde si profu mi-o dat 8)

muzica (adica ar trebui sa fie optionala,daca unii pur si simplu nu au voce? sau la cei care nu au voce sa ii asculte doar la teorie, nu?)

O sa imi iasa media 9 doar la sport si muzica pe semestrul asta! Si imi vine sa ma spanzur (nu va faceti griji nu o fac,k nu am sfoara,dar ma pot arunca de pe bloc,da nici asta k stau la casa laughing )Adica eu merg la concursuri, invat si vin unii profesori sa imi strice mie mediile? Toata munca mea e in zadar? Altii carora le iese media 9 la matematica si fizica sa fie egali cu mine la inteligenta? what? Chestiile astea ma fac parca sa nu mai am nici o atractie si dorinta de a invata!

5 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Scoala nu face doar sa evalueze ( prin notare), ci formeaza si informeaza.
Simplifici prea mult tot ce faci tu la scoala si consideri ca doar cei inteligenti ar trebui recompensati.
Nu e asa.
Asa cum tu o sa ai note mai mari la mate de ex, pentru ca esti foarte desteapta si ti se pare si usor obiectul, tot asa e corect sa ia 10 la sport cei care au aptitudini in plus fata de tine ( macar acolohappy.
E o mentalitate gresita, dar cu vechime in sistemul educational din Romania conform caruia cei buni la mate si fizica sint destepti iar ceilalti mediocri, ca sa fiu blinda. Cu multi ani in urma si eu credeam asa, dar mai tirziu mi-am facut mea culpa pentru asta. Ca sa-ti dau un singur exemplu: Nichita Stanescu a fost repetent la mate dar ce poet genial...
Sau unii sportivi care sint extraordinari ca performante, nu au prea stralucit la scoala. Au insa alte merite. In tari precum SUA prinzi mai repede o bursa la o universitate buna pe motiv ca esti un bun sportiv decit daca ai note foarte bune. E vorba si acolo de alta mentalitate si de alt sistem de valori.
Revenind, e corect ca toti sa fie notati dupa merit si nu compensatoriu pentru notele foarte bune de la obiectul x sau y.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteligenţa stă în notele din catalogul de la şcoală? Istoria este neimportantă pentru majoritatea elevilor iar mai toţi vor spune că este cea mai grea materie.Dar din istorie se învaţă,ceva ceva trebuie să şti şi tu despre ţara în care te-ai născut, nu? şi aia cu "sunt toţi morţi" este deja de râs, or fi morţi dar oamenii ăia au făcut ceva, au o contribuţie, mulţi sunt eroi care au luptat pentru...pentru ceva ce pierdem noi acum.Se vede bine la tv când este întrebată o domniţă un lucru banal şi răspunde cu "ă, păi, să vedeţi..."
Este nevoie şi de înţelegere din partea profesorului.Mai ales pentru materii de o importanţă mai mică, la care nu ai examene, doar dacă nu cumva vrei să dai la USEFS...

| FReAkAzO1d a răspuns:

Te ajuta extrem de mult. Exprimare, gandire si alte chestii.Bine e adevarat ca unele materii sunt, doar pentru umplutura.Istoria e buna intr-o oarecare masura.Deoarece inveti istoria tarii. Sportul este foarte foarte bun.Nici nu iti dai seama cat te ajuta o ora de sport, sau cat te motiveaza.
O sa vezi cu trecerea anilor cat te va ajuta.Si eu pana in clasa a 10 eram la fel ca tine dar din a 10, 11, 12 si acum la facultate, am aflat cat de mult m-au ajutat si ma ajuta.Si crede-ma nu prea invatam

| CristinaVrajitoarea a răspuns:

Te pot ajuta oarecum.nu chiar toate dar daca te faci de exemplu profesor de istorie sau muzica sau sport poate ca acum nici nu te gandesti dar nu stii ce iti rezerva vitorul cu timpul placerile fiecarui om evolueaza se schimba.

| daNN2000 a răspuns:

Si eu sunt de aceeasi parere cu tine!