| cristianorudi7 a întrebat:

Ne-a dat la romana sa facem un text de 7-8 randuri sau o strafa de 4-5 versuri cu termeni argotici, elemente de jargon si arhaisme si regionalisme. m-ati putea ajuta va rog frumos?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Termeni argotici:
balconar = homosexual
academie = inchisoare
altar = bodegă
ambasador = proxenet
arzoaie = ( despre femei ) atrăgătoare
a avea bot de merţan = a avea dinţii cariaţi
a avea faţă de melc obosit/gură de canal/spate de bloc/biscuite tăiat/buzunar întors = a fi urat, pocit
a bali = a fura
a bate laba = a da mâna cu cineva
bărbos = popă
biciclist = persoană care poartă ochelari
bârzoaie = prostituată
botanist = victimă
broscar = italian
bulgar = ţăran prost
buton = sfârc
calorifer = iubită, prietenă
capră = homosexual pasiv
ciumălău = persoana şmecheră
cârloi = nesimţit
Sinatra = porecla postum a Elenei Ceauşescu
sesiune = perioada de detenţie
mufă = gură
a scobi mufa = a căuta în portofel
muzică sifilitică de compozitori nebuni = muzică simfonică
fluturaş = prezervativ
m**e = vezi mufă
parohie = zona unde acţionează o bandă de hoţi
a lovi la pateu = a lovi la ficat
salutări fierbinţi = arde-te-ar focu'!
a scăpa laba = a băga mâna în buzunarul cuiva
pian = vezi mufă
vitamina A = ţuică

Îi mulţumesc şi îi transmit salutări fierbinţi incă o dată profesorului meu de limba română, care m-a învăţat, cum să vorbesc, dacă ajung la academie, astfel încât să nu devin balconar, ci să fiu ciumalău şi eventual după ce ies... adică după ce termin sesiunea, să am propria mea parohie cu câte un ambasador cu bot de merţan la fiecare colţ de stradă.
Toată ziua aş căuta botanişti, cărora le-aş scobi mufa, iar mai pe seară, m-aş duce la altar, să iau vitamina A. dupa care m-aş duce la calorifer şi i-aş da bine la pateu.

Pentru jargon, arhaisme si regionalisme incearca singur.