| anonim_4396 a întrebat:

Nimanui nu ii pasa de mine, nimeni nu ma iubeste. Sufar de mult timp de depresie si anxietate si nimeni niciodata nu m-a bagat in seama, niciodata nu am cu cine vorbi, nu am pe nimeni lumea ma uraste.Mereu ma gandesc sa ma sinucid ca asa nu se mai poate. Mereu trebuie sa sufar si niciodata nu ma bucur de nimic.

50 răspunsuri:
| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e invers? Nu ai de ce sa crezi ca tu ai importanta, daca chiar si o singura alta persoana, nu are nici o importanta in ochii tai.

| Sn4k3 a răspuns:

Calmeaza-te si in loc sa te gandesti la prostiile astea care nu te ajuta cu nimic si nu conteaza, fa ceva sa-ti schimbi viata, ca singura nu se schimba si nu o sa o faca nimeni pentru tine.

| FratelePetarda a răspuns:

Din ce cauza? ..prea multi copii depresati si anxiosi. termina odata cu vrajeala asta si du-te la bere cu prietenii si colegii sau la fest-uri..nu ai de ce

| EsteraIulia1918 a răspuns:

Iti dau un sfat: ca sa ai cu cine vorbi, incepe tu primul/a. Fii tu prietenos/prietenoasa cu ceilalti, zambitor/toare, si e imposibil sa nu legi prietenii. happy
Gandeste-te ca poti face multe lucruri bune, trebuie sa ai rabdare cu tine ca sa inveti. Si mie mi s-a intamplat ceea ce zici.
Credeam ca nu ma iubeste nimeni. Mi-am dat seama ca eu primesc afectiune, iubire, dar sunt atat de nemultumita de mine insami incat nu o pot primi. Invata sa dai iubire, cuvinte de apreciere, un mic sfat, si vei incepe sa iti dai seama ca exista persoane carora le pasa de tine, mult, dar iti arata asta in masura in care pot. Exact asa cum si tu te straduiesti sa le arati celorlalti aprecierea ta, atat cat poti.
Cauta partea buna. Vezi ce te deranjeaza de fapt. Analizeaza-te pe tine insuti. Ti-ai fixat anumite standarde in ce priveste relatiile, performanta profesionala, si nu reusesti sa le atingi? Te simti vinovat/a din cauza unor lucruri pe care le-ai facut, poate in trecut? Te-a jignit cineva si te-a facut sa te bagi in pamant de rusine?
Inca ceva, esti retras/a de fel? Esti timid/a? Se prea poate ca sa nu vezi ca oamenii isi dau interesul fata de tine, pentru esti prea concentrat/a pe defectele tale. Crede-ma, oricat de rau ai fi ca om, ai si parti bune. Incearca sa exteriorizezi gandurile tale cumva. Sa scrii un jurnal, sa vorbesti cu cineva de incredere. Daca mama ta e de incredere, vorbeste cu ea. Stii, chiar daca parintii nu sunt cele mai fenomenale persoane, poti avea o anumita masura de incredere, ca totusi au in vedere binele tau.
Sper ca te mai pot ajuta cu ceva happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, lumea nu te uraste. Lumea in general se ignora reciproc cu brio si merge pe interes altfel. Tu esti ignorat(a) fiindca nu prezinti inca interes. Legat de nu ai cu cine vorbi nu ai pe nimeni etc... nu ai idee cit de mare e internetul asta. Intotdeauna ai cu cine vorbi! Ar fi o idee sa ne dai totusi mai multe detalii despre viata ta in general. Familie, parinti, hobbyuri, etc.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| anonimg a răspuns:

Dupa cum o masina a fost contruita/proiectata sa functioneze intr-un mod anume (cu un anumit tip de carburant si condusa de cineva), tot asa si omul a fost construit sa traiasca dependent de Dumnezeu.
Aceasta nu este o optiune a omului; si nu ar trebui sa fie nici alegere. Aceasta este o necesitate. Pentru ca fara Dumnezeu, omul traieste ca unul care n-ar exista: nu stie nici de unde vine, si nici incotro se indreapta.
Cunostinta, cunoasterea de Dumnezeu este o educatie pe care 99% din parinti au neglijat-o. Ei insisi n-au cunoscut pe Dumnezeu, si este si normal ca nici pe copii lor n-au ce sa-i invete si nici cum sa-i educe si sa-i creasca in cunostinta de Dumnezeu.
Copii nu au experienta in aceasta si ei sunt cei mai expusi problemelor de natura psihologice, emotionale.
Dar sa nu crezi ca acesti parinti vor scapa de pedeapsa. Neglijenta este pacat si nu va fi iertata.
Ca un frate mai mare iti vorbesc: este timpul sa cauti sa cunosti pe Dumnezeu, Nu putem trai fara El, chiar daca unii se arunca in oceanul vietii crezand ca il si pot traversa de unii singuri.
Nimeni nu trebuie sa isi duca poverile vietii de unul singur; si o multime de oameni cad sub greutatile vietii inca de la inceputurile ei.
Mai concret, fa-ti rost de o Biblie si citeste un capitol in fiecare zi, in fiecare dimineata. Obiceiul acesta nu doar ca te va scapa de depresie, ci iti va deschide viitorul, bucurie si pofta de viata cum nici nu-ti poti imagina. Lucrul acesta este o realitate. Nu te va costa decat un scurt timp din viata: 2-3 minute pe fiecare zi. Dar sa stii ca nu iti va parea rau.
Ai ajuns la varsta aceasta in care poti face alegeri. Vei alege si tu ca parintii tai, neglijarea si nepasarea fata de lucrurile spirituale, sau vei incepe sa te interesezi sa cunosti cum stau lucrurile si cum trebuie traita viata? Depresia nu ar fi venit daca parintii ti-ar fi fost alaturi. Dar macar ca nu te-au educat, nu te-au invatat sa te increzi in Dumnezeu, macar ar fi fost alaturi de tine; dar nu sunt.
Oricum ar fi fost, depresia va veni la orice om nascut pe pamant, fara sa tina cont de varsta, de pozitie sociala sau de starea materiala. Ea vine pur si simplu, si este ingaduita de Dumnezeu nu doar ca sa vedem ca singuri nu ne putem descurca fara El; dar aceasta este ocazia de aur in care omul s-ar gandi la Dumnezeu. Pentru ca atunci cand ne merge bine si viata aceasta ne pare frumoasa, ce nevoie am mai avea de viata vesnica, de Dumnezeu?
Orice gand si orice atractie catre Dumnezeu este o chemare a lui Dumnezeu. Si este spre binele nostru ca sa nu o refuzam, sa nu ne opunem, ci sa dam curs chemarii divine. De aceasta ai nevoie tu, eu, si toti oamenii.
El iti spune tie, mie, si tuturor: „Te iubesc cu o iubire veşnică; de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!" (Ieremia 31:3)

| CleanHeart a răspuns:

După cum am văzut prin răspunsuri ai 16 ani, fiecare adolescent trece prin crize de genul asta, până și eu am trecut, dar partea buna e că trec, uite un sfat pentru tine gaseste niste activități, uite-te la serialele tale favorite, papă o prajitura, asculta muzica și dansează cu cea mai mare veselie, citește cărți( eu ador sa fac asta, parca mă trezesc într-o altă lume), prieteni îți faci stai liniștit/linistită baga-te in seama cu persoane care au aceleași interese ca și tine.
Treci tu și de asta te asigur.

| DDCC a răspuns:

Hei! Cum mai ești?

| IamPanda55 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu toata lumea e ignoranta ca tinehappy daca nu ai nimic bun de zis, stai in banca ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IamPanda55):

Mda,habar n-aveam ca s-a răsturnat aici căruța cu genii.Raman in ignoranta mea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nimeni nu e geniu aici.

Dar cum te porti cu necunoscutii spune multe despre caracterul unui om, nu crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nimeni? Nu fi asa de sigur...
Da, spune ca sunt o târfă cinică, m-am obișnuit cu ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Parerea mea este alta Dar fie cum spui tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă tot m-ai făcut curioasa, spune-mi-o

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Curioasa? Nu stiu, esti cea mai naspa tipa care am intrat in contact in ultima vreme, dar totusi ai un aer atractiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îl ultima vreme? Deci au fost si mai naspa ca mine laughing Putem rezolva asta...

| nihanemir a răspuns:

Aici nu e vb de manii sau ca avem ochi..aici cred ca e vb de o boala...boala tristetei în care nimic nu te mai face fericit ..deci chiar nimic... putem spune multe din gura. poate sa spună mii de omeni degeaba creierul tot acolo e blocat în depresie.

| nihanemir a răspuns (pentru 9588rsr):

Pai de ce
..lumea îl ajuta cum poate sau cu păreri. bine ar sa mearga la psiholog..psihiatru...aici ce putem face...fiecare încerca să ajute după părerea lui..nu santem specialisti

| nihanemir a răspuns:

Și eu am depresie majora..nimic nu ma face parca fericita..chiar nimic ..nu știu dacă voi putea sa mai zâmbesc din nou...