| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU, in ultimul timp (cam de 2 ani) sunt din ce in ce mai trist si mai ciudat pe zi ce trece, am depresie/anxietate si tulburare obsesiv-compulsiva, cateodata am ganduri ca vreau sa mor si ca traiesc degeaba, dar alta data am ganduri ca pot fi bine si voi face lucrurile pe care le faceam inainte. De exemplu zic ca maine ies afaram azi am dorinta aia asa mare si cand vine ziua de maine nu mai am pic de motivatie si nu mai vreau sa ies, pe langa asta mai sunt si ipohondru, mi-e frica sa ies afara sa nu primesc gripa, mi-e frica sa deschid geamul sa nu trag aer infectat (ik, sunt foarte ciudat) si cu tulbararea obsesiv-compulsiva am aflat doar azi ca am, dar normal o am de mult timp doar ca totul mi se parea doar ceva mai ciudat in rest nimic. Daca se misca vreun obiect incep sa ma enervez, ca sa fiu linistit trebuie sa fac unele lucruri de mai multe ori (cum ar fi sa verific usa de 3 ori) cand fac acelasi lucru de mai mult ori il numesc ritual, daca nu verific usa decat odata nu mai pot dormi, sunt foarte nelinistit, trebuie neaparat sa o verific de 3-4 ori ca asa simt in sufletul meu linistiea aia cum sa spun si de cand ma gandesc la TOC(tublurare obsesiv-compulsiva) ma simt iar foarte ciudat. Cateodata am impresia ca oamenii vor sa imi faca rau pe strada sau ca ma urmareste cineva dar adesea se intampla sa ma gandesc doar la lucruri rele (ca ma lovesc/mor/ ca patesc cei dragi ceva si tot asa) de exemplu daca cineva nu raspunde si l-am sunat de vreo 3-4 ori deja ma gandesc ca l-au atacat banditii ca e rau etc. Mi-e frica sa nu aflu iar peste cateva zile ca cine stie ce boala mai am laughing Adevarul e ca nu am avut o legatura cu oameni de mult timp, acum nu ies din casa si nu vorbesc cu oameni doar salut si daca ma intreaba le raspund, in rest nu ies pe afara, motivele pentru care nu ies ar fi ca nu am cu cine si ca nu am face singur. Toate asa zisele boli ma doboara, mereu imi fac 1000 de ganduri mai ales daca trebuie sa ma duc undeva, de fiecare data ma gandesc acolo ca daca se rad de mine, ca daca patesc ceva, ca daca daca daca oriunde m-as duce se intampla la fel. Nu am fost la psiholog si nici nu am vorbit cu nimeni despre asta, plus ca nu am cu cine si nu prea as vrea si nu mai am incredere nici oameni apropiati. Si de mic am fost necajit cu chestile religioase, ca trebuie sa ma duc la biserica, ca trebuie sa citesc biblia si ca daca fac prostii ma duc in iad si acolo e satana si dracii si stau in foc si dracii ma impung cu furca laughing). Cand eram mic nu stiam eu atatea despre religii si etc, dar acum majoritate mi se pare o prostie, adica bun crezi in Dumnezeu e ok, dar deja e exagerat sa urmezi fiecare regula si etc, sincer unii oameni religiosi mi se par batuti in cap rau, daca ai calculator in casa zice ca l-ai bagat pe satana la fel si daca ai televizior si chestii, ei fac foarte multe chestii religioase dar le fac asa, un lucru nu inteleg de ce daca Dumnezeu iubeste lumea, o lasa asa, sa sufere, sa fie saracie si toate astea. I-am intrebat si pe ai mei despre chestiile astea religioase (toata familia mea e penticostala in afara de mine care nu ma incadrez in nici o religie decat crestin) si au inceput sa se supere si sa spuna ca cine sunt eu sa vorbesc contra lui Dumnezeu, ca voi fi pedepsit, ca nu e de joaca bla bla, asta as numi-o intimidare sa nu spui ceva de religia lor, acolo fetele si femeiele umbla cu baticuri si cu fuste ( va dati seama sa vedeti o fata de 14 ani cu fusta si batic ) stiu toate astea pentru ca si eu mergeam la biserica cand eram mic, mergeam din obligatie niciodata nu imi placea la biserica. Am crescut si am observat din ce in ce mai multe lucruri ciudate si la religia asta de exemplu unele femei urlau in biserica, alta data cand incepeau sa se adune vreo cativa oameni in cerc si bagau unul intre ei cica sa se roage pentru ala ( cei care voiaiu se bagau acolo in cerc sa se roage pentru ei) va spun sincer ca si pentru mine care am fost crescut asa a fost ceva de groaza, am zis ca fac aia mai ceva ca ritualele sataniste acolo, mai nou de ceva timp au si internet ei vad care parca internetul era al lu satana, acum ei ce fac intra pe Facebook/Youtube si posteaza tot felul de clipuri de-al lor cum urla si etc, se mai mira de ce lumea ii privesc ca pe niste ciudati. Ei zic ca e lucru bun ce fac ei dar sincer dupa cate am vazut am zis ca e ceva film cu ritualuri, plus ca "Bossii" se leaga de membri, de exemplu unii aveau barba si cica de ce au barba asa mare ca e pacat, unii copii mai mergeau si la festivaluri si ii criticau, pe mine au urlat cand eram mic ca am fost la apa, majoritatea sunt plictisiti in bisericia, ce sa faci acolo sa il auzi pe ala cum spune ca e pacat si ca doar asa e bine? Doamne iarta-ma d-apai astia is mai rau ca comunistii asa ceva nu am mai vazut, eu cred ca si "cresterea" asta intr-o familie religioasa m-a facut ceea ce sunt astazi, adica un nimic, nu pot vorbi cu oameni, nu pot sa ma bucur si eu de viata, niciodata nu am fost un copil "normal". Mereu trebuia eu sa fiu mai ciudat, sa plec de la joaca sa merg la biserica si tot felul de chestii. Unii le mai ziceau la religiosii astia ca sunt spalati pe creier si etc, atunci astia ziceau ca e de-al lu satana si toate asta, astia la orice care nu e dupa regulamentul lor e de-al lu satana, un om bea o bere satana l-a pus si toate astea. Oamenii astia chiar nu se gandesc ca unii copii se simt ca la puscarie si ca, cand vor fi mai mari vor avea doar de suferit? Am spus sa va zic si despre treaba cu religia deoarece mi se pare ca chiar a avut de a face cu ceea ce sunt astazi din cauza unui regim strict, stiu ca e cam ciudat ca de la anxietate am trecut direct la religie laughing poate maine aflu ca sufar de cine stie ce boala, in final vreau sa va spun ca va multumesc pentru timpul acordat!

7 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Desi ai zis-o nu foarte diplomat, nu e o idee tocmai rea.L-ar ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Ai impresia ca sunt nebun? laughing

| Emma30555 a răspuns:

Eu îți spun sa încerci sa nu îți mai faci atâtea griji, oricum nu putem controla totul, trebuie sa te simți liber și sa ai încredere ca totul va fi bine. E bine ca realizezi ca ai niște probleme și poți începe sa le rezolvi încetul cu încetul. Încearcă sa mergi la un psiholog sa cauți unul bun, poate sa te ajute.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, inteleg ce simti. Iti recomand sa citesti biblia ca sa te feresti de erezii. In biblie scrie ''nu vinul e rau, ci betia'', ''nu mancrea e rea, ci imbuibarea'' vezi tu, nu televizorul e rau, nu calculatorul e rau, ci unele programe din el, trebuie sa fim selectivi ca in orice domeniu, nu scrie nicaieri in biblie sa aruncam televizoarele si calculatoarele pe fereastra, dar trebuie sa acesam doar programele care ne fac bine si ne ajuta sa crestem, adica, sa nu intram pe site-uri pentru adulti, sa nu ne lasam maniulati, sa nu credem orice prostie pe care o spune unul la tv, etc. Dumnezeu nu a dorit niciodata sa traim dupa astfel de reguli cu ''TREBUIE SA.'' nu stiu daca ti-ai dat seama dar vei observa ca ai uneori un sentiment de vinovatie din senin, daca crezi in Hristos, acel sentiment este fals, odata ce ai fost mantuit si iti marturisesti pacatele Domnului Isus Hristos, vina dispare, daca nu dispare inseamna ca este falsa, este o vina imaginara, Domnul nu o recunoaste. Sa iti spun ceva, uneori religia incearca sa lege pe oameni, si acei oameni nu vor fi niciodata liberi in Hristos, ai grija la fariseii acestia, toata ziua se stramba, la ei totul e rau ''AIA NU-I VOIE, AIA NU-I VOIE, AIA NU-I VOIE, AIA NU-I VOIE'' noi trebuie sa respectam principiile bibliei care duc spre o viata curata si sfanta, ''sa nu curvesti (te fereste de avort, boli incurabile, inimi distruse, viitor distrus, casnicie facuta praf, viata distrusa), sa nu furi (vei ajunge la puscarie mai devreme sau mai tarziu, omul pe care l-ai furat va suferi, a muncit pentru banii aia, aduci suferinta, deznadejde, durere). vezi tu, fiecare principiu al bibliei este puternic spre binele nostru, dar aceste aberatii fara televizor, fara barba, fara nasturi la camasa, sunt aberatii omenesti. CAND un om, care se intalneste cu Isus Hristos intr-o relatie directa si puternica, FARA LEGALISME, acel om are schimbat caracterul, si apoi se schimba comportamentul, mai tarziu. Religia incearca invers, vine omul la noi si noi religiosi incercam sa schimbam comportamentul mai intai si daca se mai schimba si caracterul e bine, daca nu, nu. De aceea fug oamenii de biserica, pentru ca ei vin din lumea pacatoasa unde au fost prinsi in lanturi de diavol si de poftele lumii care le distrug viata, si cand vin la biserica ce gasesc? ALTE LANTURI. Imaginea ta despre Dumnezeu este deformata, Dumnezeu este TATA, nu te bate pana te dai pe brazda, nu iti ia viata pentru televizor, El iti vrea doar binele si iti vorbeste bland si plin de dragoste, si cand te pedepseste El o face spre binele tau, fara a TE DISTRUGE, Dumnezeu cand pedepseste un copil al sau, El il disciplineaza, nu il distruge, El stie cand si daca pedepseste, pentru ca El vrea indreptarea purtarii spre folosul nostru, nu al sau.
Pentru inceput, conceptia ta despre Dumnezeu a fost schimbata radical din cate vad. Hai sa o indreptam.
1. Dumnezeu a dat fiecaruia dintre noi o vointa libera, ne-a dat dreptul de liber arbitru, El ne spune ''te iubesc atat de mult incat nu te voi lega, esti liber sa alegi, pe Mine sau lumea si placerile ei care te vor distruge, (droguri, sex, bautura, fumat, etc.)'' Dumnezeu ne iubeste si Dumnezeu nu vrea o altfel de slujire DECAT cea din dragoste, Dumnezeu nu ne vrea zombie sau roboti, El vrea sa IL alegem prin propria vointa, nu din obligatie, pentru ca dragostea asta face, si in pilda fiului risipitor, Tatal i-a ingaduit fiului sa plece si sa fie nescultator desi stia ce se va intampla, dar a ales sa ii dea voie fiului sa fie neascultator, din dragoste pentru el, si cand fiul risipitor a pierdut totul si a ajuns un nimic, a venit la tatal sau sa isi ceara iertare si sa il primeasca ca si rob, ce ar fi facut tatal din pilda daca ar fi cel pe care il stii tu acum? Ar fi spus ''Tatal s-a lasat pe spate in scaun si ai zis, ahaaa stiam eu ca asa va fi, Fiu neascultator, nenorocit si neascultator, stiam ca vei veni inapoi, asteapta sa vii aici si ai sa vezi tu'' Dar sa ii multumim Lui Dumnezeu ca El nu este asa, hai sa vedem ce spune biblia ca a facut tatal cand a vazut pe fiul sau venind ''Cand era inca departe tatal sau l-a vazut si i s-a facut mila de el, a alergat de a cazut pe grumazul lui si l-a sarutat mult, in timp ce fiul isi marturisea pacatul tatal il imbratisa si il saruta, ce iti spune acest lucru despre dragostea tatalui tau ceresc? Tatal s-a bucurat de intoarcerea fiului sau acasa, exista un lucru foarte jenant in pilda asta pe vremea aceea, in biblie scrie '' tatal a alergat spre fiul sau'' pe vremea aceea nici o persoana demna nu alerga in public, era un lucru rusinos, dar pe tatal din pilda nu l-a interesat, singurul lucru care il interesa era fiul sau. Asa cum pe Hristos nu L-a interesat ca va fi batut, scuipat, biciuit, batjocorit, atarna pe cruce aproape gol inainte lumii, Isus avea in acele momente pe cruce in gand un singur lucru, si acel lucru esti tu. Pe fiecare picatura de sange a Lui Hristos varsata pe cruce scrie numele tau, si scrie numele meu. Un pastor spunea odata, ''un bloc ardea si fiecare si-a luat ce a avut mai de pret, un om si-a luat televizorul, altul sticla de vin, altul banii, si un batranel si-a luat doar poza sotiei care murise. Atunci se vede fiecare ce valori si principii are si la ce tine cel mai mult. Daca Lui Dumnezeu i-ar scapa portofelul jos, nu ar cadea banii, singurul lucru care ar cadea ar fi poza ta, asta este ce are El cel mai important, pe tine, te iubeste nespus. '' Citeste noul testament prietene, nu mai pleca urechea la balivernele alea, gaseste un preot cu care sa poti vorbi despre biblie, o biserica locala, Hristos nu este judecatorul tau, este prietenul tau, te iubeste atat de mult si stie prin ce treci, nu vreau sa spun ca poti pacatui in voie si sa faci tot ce vrei, pentru ca vor exista consecinte pentru pacatele tale, nu poti scapa nepedepsit atunci cand pacatuiesti, dar Dumnezeu este cel pe care trebuie sa IL asculti, asa ca citeste biblia, noul testament, si o sa iti recomand niste predici ca sa intelegi mai bine unele lucruri dar nu va folosi la nimic daca nu vei citi noul testament, cauta un preot cu care poti discuta si traieste viata frumos, dupa biblie, nu dupa religiosi, poti sa lasi televizorul la locul lui, nu il arunca pe fereastra. In ceea ce priveste aceasta tulburare, poti sa o arunci la gunoi, Dumnezeu spune ''Lasa-te pe mana mea'' tu nu poti controla nimic, Dumnezeu controleaza totul si nu va lasa ca vreun rau sa se intample, toate aceste temeri sunt in mintea ta, sunt temeri imaginare, du-te la un psiholog daca simti ca este nevoie si discuta cu el, poate si cu parintii ca sa luati o decizie, citeste psalmul 91 si 103. Domnul te protejeaza, nu incuiatul usii, ''In ochii Lui suntem in adapost'' nu te mai teme, Dumnezeu spune ''Nu te teme fiul meu, caci eu sunt cu tine, nu te voi lasa singur, Eu voi merge inaintea ta, NU TE TEME, caci eu sunt cu tine, o mie sa cada alaturi de tine si zece mii la dreapta ta, dar de tine nu se va apropia'' esti in stadiul in care am fost si eu candva, am citit un verset care m-a luminat ''Nenorocitule, beat ce esti, dar nu de vin'' uite citatul ''Când Isaia a transmis acest mesaj, audiența sa imediată era poporul Israel, dar Dumnezeu face această chemare fiecărui credincios devotat de astăzi - oricine Îl urmează pe Isus cu o pasiune crescândă. Mai târziu, Dumnezeu se adresează ascultătorilor Săi: "nenorocitule, beat ce eşti, dar nu de vin." (51:21)

Când Isaia a profețit, Israel era înrobit de Babilon și Dumnezeu a vrut ca poporul Său prețios să știe că El cunoștea situația lor. De asemenea, astăzi, El se adresează fiecărui creștin care a devenit captiv într-o formă de robie. Această robie poate fi mentală, fizică sau spirituală - nu contează pentru Dumnezeu. Ochiul lui este asupra fiecărui sfânt care se află sub greutatea unei poveri îngrozitoare și le dă cuvântul acesta:

„Nu te gândi nici măcar pentru o clipă că această greutate a venit asupra ta ca rezultat al păcatului. Dimpotrivă, ești atacat direct de Satana. Vrăjmașul sufletului tău te-a acuzat și te-a chinuit și acum, la fel ca o persoană care este beată din cauza vinului, ești obosit de efectul acestuia. Ai fost orbit de diavol, dar am nevoie ca urechea ta să fie trează, pentru că am un cuvânt pentru tine."

Dacă trăiești o noapte întunecată a sufletului, îngreunată de lanțuri păcătoase sau așezată pe o grămadă de cenușă a eșecului, Dumnezeu are un mesaj doar pentru tine: „Iată că îţi iau din mână potirul ameţelii, potirul mâniei Mele, ca să nu mai bei din el, şi îl voi pune în mâna asupritorilor tăi" (51:22-23).

Domnul spune: „Eu sunt aici pentru a-ți apăra cauza, pentru a interveni pentru tine. Voi lua de la tine paharul fricii, care îți tulbură viața, și o voi pune în mâinile celor ce te asupresc. Nu voi permite ca hărțuirea aceasta să continue".

Esti in relatie cu Hristos? Sa stii ca religia nu te va duce in cer.
Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune foarte simpla, sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.
uite cateva videoclipuri, sper sa te ajute.te rog mult, uita-te la asta in special, este pe tema bisericii legaliste, https://www.youtube.com/watch?v=c7yRjeQduWM&t=482s

https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=543s
https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=641s
https://www.youtube.com/watch?v=yjrSjNHPgRc
https://www.youtube.com/watch?v=cPoSQBUpzQw

iar te rog in special astea doua :
https://www.youtube.com/watch?v=JIOAzuY-uIc&t=2322s
https://www.youtube.com/watch?v=9Lrj2YuXN04&t=1038s

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing) mor omule, daca eram nebun eram la spitalul de nebuni, voi credeti ca orice problema mintala are treaba cu nebuni? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scrie-mi in privat daca vrei sa te ajut, ai putea sa-mi dai facebookul tau daca vrei sa comunicam mai usor.

| lexii25 a răspuns:

Eu am avut TOC și după mulți ani am reușit sa scap. Ma saturasem asa ca mi-am propus sa ignor acele gânduri. De fiecare data când îmi veneau îmi repetam de câteva ori"nu e real, e doar o prostie", apoi am început sa am un program foarte încărcat care m-a distras de la acele gânduri și am reușit fără terapie și fără pastile Sincer fără terapie e foarte greu. Cine nu e în situația asta nu înțelege cât de greu e sa iti controlezi gândurile. Din TOC dai în anxietate și apoi în depresie... Încearcă sa iti ocupi timpul cu diverse activități și încearcă sa ignori acele gânduri și dacă după o perioada vezi ca nu îți iese mergi la psihiatru, nu are rost sa te chinui zi de zi.