| anonim_4396 a întrebat:

Nimanui nu ii pasa de mine, nimeni nu ma iubeste. Sufar de mult timp de depresie si anxietate si nimeni niciodata nu m-a bagat in seama, niciodata nu am cu cine vorbi, nu am pe nimeni lumea ma uraste.Mereu ma gandesc sa ma sinucid ca asa nu se mai poate. Mereu trebuie sa sufar si niciodata nu ma bucur de nimic.

50 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ba da cineva te iubeste mult,si eu am crezut asta candva dar am suferit ceva ce mi-a dovedit ca nu e adevarat,sunt convins ca daca ai pati ceva ar plange cineva dupa tine, viata este o lupta cu tine insati sa stii, restul sunt doar spectatori, trebuie sa te iubesti pe tine insati apoi pe cei care merita iubiti, du-te la un doctor, lasa gandirea negativa, zaharul este asociat cu depresia, internetul https://studii-cercetari-stiintifice.blogspot.com/......-face.html

plimbarea in aer liber, inclusiv prin cimitire este benefica, in fapt este demonstrat stiintific asta, te provoc sa mergi prin cimitire saptamana asta pana duminica sa vizitezi pacienti cu cancer sa vezi cum trec asta

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, lumea nu te uraste. Lumea in general se ignora reciproc cu brio si merge pe interes altfel. Tu esti ignorat(a) fiindca nu prezinti inca interes. Legat de nu ai cu cine vorbi nu ai pe nimeni etc... nu ai idee cit de mare e internetul asta. Intotdeauna ai cu cine vorbi! Ar fi o idee sa ne dai totusi mai multe detalii despre viata ta in general. Familie, parinti, hobbyuri, etc.

| anonimg a răspuns:

Dupa cum o masina a fost contruita/proiectata sa functioneze intr-un mod anume (cu un anumit tip de carburant si condusa de cineva), tot asa si omul a fost construit sa traiasca dependent de Dumnezeu.
Aceasta nu este o optiune a omului; si nu ar trebui sa fie nici alegere. Aceasta este o necesitate. Pentru ca fara Dumnezeu, omul traieste ca unul care n-ar exista: nu stie nici de unde vine, si nici incotro se indreapta.
Cunostinta, cunoasterea de Dumnezeu este o educatie pe care 99% din parinti au neglijat-o. Ei insisi n-au cunoscut pe Dumnezeu, si este si normal ca nici pe copii lor n-au ce sa-i invete si nici cum sa-i educe si sa-i creasca in cunostinta de Dumnezeu.
Copii nu au experienta in aceasta si ei sunt cei mai expusi problemelor de natura psihologice, emotionale.
Dar sa nu crezi ca acesti parinti vor scapa de pedeapsa. Neglijenta este pacat si nu va fi iertata.
Ca un frate mai mare iti vorbesc: este timpul sa cauti sa cunosti pe Dumnezeu, Nu putem trai fara El, chiar daca unii se arunca in oceanul vietii crezand ca il si pot traversa de unii singuri.
Nimeni nu trebuie sa isi duca poverile vietii de unul singur; si o multime de oameni cad sub greutatile vietii inca de la inceputurile ei.
Mai concret, fa-ti rost de o Biblie si citeste un capitol in fiecare zi, in fiecare dimineata. Obiceiul acesta nu doar ca te va scapa de depresie, ci iti va deschide viitorul, bucurie si pofta de viata cum nici nu-ti poti imagina. Lucrul acesta este o realitate. Nu te va costa decat un scurt timp din viata: 2-3 minute pe fiecare zi. Dar sa stii ca nu iti va parea rau.
Ai ajuns la varsta aceasta in care poti face alegeri. Vei alege si tu ca parintii tai, neglijarea si nepasarea fata de lucrurile spirituale, sau vei incepe sa te interesezi sa cunosti cum stau lucrurile si cum trebuie traita viata? Depresia nu ar fi venit daca parintii ti-ar fi fost alaturi. Dar macar ca nu te-au educat, nu te-au invatat sa te increzi in Dumnezeu, macar ar fi fost alaturi de tine; dar nu sunt.
Oricum ar fi fost, depresia va veni la orice om nascut pe pamant, fara sa tina cont de varsta, de pozitie sociala sau de starea materiala. Ea vine pur si simplu, si este ingaduita de Dumnezeu nu doar ca sa vedem ca singuri nu ne putem descurca fara El; dar aceasta este ocazia de aur in care omul s-ar gandi la Dumnezeu. Pentru ca atunci cand ne merge bine si viata aceasta ne pare frumoasa, ce nevoie am mai avea de viata vesnica, de Dumnezeu?
Orice gand si orice atractie catre Dumnezeu este o chemare a lui Dumnezeu. Si este spre binele nostru ca sa nu o refuzam, sa nu ne opunem, ci sa dam curs chemarii divine. De aceasta ai nevoie tu, eu, si toti oamenii.
El iti spune tie, mie, si tuturor: „Te iubesc cu o iubire veşnică; de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!" (Ieremia 31:3)

| Sn4k3 a răspuns:

Calmeaza-te si in loc sa te gandesti la prostiile astea care nu te ajuta cu nimic si nu conteaza, fa ceva sa-ti schimbi viata, ca singura nu se schimba si nu o sa o faca nimeni pentru tine.

| Plato a răspuns:

Inainte de orice altceva, trebuie sa anulezi orice forma de gand cu privire la suicid, acesta nu e niciodata solutia.

"Nimanui nu ii pasa de mine, nimeni nu ma iubeste" - asta e o mare prostie. In primul rand si cel mai important, Dumnezeu te iubeste foarte, foarte mult. Apoi ai familia, care, la fel, te iubeste neconditionat.
Depresia si anxietatea sunt deja comune si foarte raspandite, mai ales la varsta ta. Esti la o varsta la care se intampla des sa te subestimezi si sa nu-ti observi calitatile, ci doar defectele si sa te simti o dezamagire. Fii sigur ca nu esti asa.
Din moment ce te trezesti dimineata, inseamna ca Dumnezeu are planuri cu tine, tu ai un rost aici. Are Uzzi un vers: "Am multe de f...t si multe de facut" laughing

Trebuie sa te concentrezi pe ce AI, nu pe ce nu ai. Asculta-ma: ai scris asta aici, inseamna ca ai maini. Multi oameni nu pot spune la fel. Ai ochi, vezi, poti vedea natura, soarele, culorile, animalele, iti poti vedea familia, poti vedea lumea. Altii traiesc viata in intuneric... Gandeste-te cat esti de norocos. Uite, daca tot vorbeam de asta, desi n-ar trebui, unii nu pot nici macar sa se sinucida, ca sunt imobilizati complet. Sau mai grav decat astea, unii au disfunctie erectila.
Mai, copile, viata merita. Crede-ma. Sunt n lucruri minunate pe care le poti face. Nu poti renunta la toate doar pentru o perioada proasta. Sinuciderea inseamna final, de tot. Nu mai exista sansa a doua.
Sugestia mea concreta este urmatoarea: roaga-te, accepta-l pe Dumnezeu in viata ta, ca El e iubire si fericire. Bucura-te si concentreaza-te pe CE AI, nu te focusa pe ce nu ai. Ai foarte multe lucruri. Lumea ARE NEVOIE de TINE. Esti important si frumos. Esti special. Te asigur si iti dau cuvantul meu.
Viata e frumoasa, dar trebuie sa fie si foarte grea uneori, ca sa simtim ca traim, sa nu credem ca visam. Binele suprem e doar in Rai, deocamdata traim cu bune si cu rele, asa am fost lasati.
Nu uita, uita complet de suicid. happy Niciodata nu reprezinta o solutie.

Iti sugerez sa citesti cartile lui Dr.Peale, "Forta gandirii pozitive" si "Despre incredere".
De asemenea, iti recomand sa urmaresti emisiunea cu D.C. Dulcan, despre fericire.
Bafta.winking

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Nino nino nino

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Smr de mam prins bos

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Îți pasa? Serios? Te-ar afecta dacă s-ar sinucide?

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Daca singurul motiv pe care i l-ai dat sa mai traiasca e dumnezeu ca o o iubeste...
rolling on the floor))))))) eu te-as interna

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Ce ingeras avem printre noi, stai ca poate te vad zburand deasupra mea

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles, imi pasa de orice fiinta.
Nu m-ar afecta in sensul ca mi-ar schimba viata, dar chiar sper sa nu o faca. Daca nu mi-ar fi pasat, nu mi-as fi petrecut minutele alea din viata scriindu-i raspunsul ala.
Stiu ca pentru tine pare ciudat, dar unii chiar se ingrijesc si de altii, nu le pasa doar de propria persoana si atat.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Bai ce oameni. laughing
Incerci sa ajuti si-ti sare lumea-n cap.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dati-mi un nenorocit de pix si niste hartie, ca sa aduc bucurie in sectia de psihiatrie" - Cedry2kwinking

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Eu azi am suparat un catelus care m-a facut autist, s-a enervat si sa insula la conversati in continuare, a scapat din cusca, daca il prindeam real in bagam in xxxx de unde a venit, poate se nastea din nou cu un neuron activ

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Nu mai îmi cita retarzi

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Nu îmi pasa doar de propria persoana.
"Imi pasa de orice fiinta" Câta ipocrizie laughing Nu, nu-ți pasa.Nu ai putea funcționa daca ți-ar pasa de absolut fiecare fiinta.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu as putea functiona daca as incerca sa salvez fiecare fiinta. Dar sa-mi pese chiar se poate. Nu iau asupra mea chestiile negative si problemele altora, dar daca (Doamne fereste) aflu ca te operezi maine, nu mi-ar fi complet indiferent si chiar m-as ruga sa-ti iasa. Nu te supara ca te-am dat exemplu.
Nu tin evidenta tuturor fiintelor, dar daca se intampla in proximitatea mea nu o sa ignor daca pot face ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Nu ți-ar fi complet indiferent. mie mi-ar fi, dacă ar fi vorba de tine sau de altcineva.Si probabil ca nici tie nu ți-ar pasa, dar fie, sa zicem ca e asa cum spui tu.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Te cred ca ti-ar fi. laughing
Dar mie nu-mi poate fi, nici daca as vrea.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Norocosule

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

E o binecuvantare si un blestem. happy

| Damian412346 a răspuns (pentru Plato):

Esti un om bun frate! Eu chiar apreciez ca ti-ai rupt o bucata de timp pentru a incerca sa ajuti un om pe care nici macar nu il cunosti, poate vorbele tale chiar l-au influentat pe acel baiat, desigur intr-un mod pozitiv

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e invers? Nu ai de ce sa crezi ca tu ai importanta, daca chiar si o singura alta persoana, nu are nici o importanta in ochii tai.

| DDCC a răspuns:

Hei! Cum mai ești?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| CleanHeart a răspuns:

După cum am văzut prin răspunsuri ai 16 ani, fiecare adolescent trece prin crize de genul asta, până și eu am trecut, dar partea buna e că trec, uite un sfat pentru tine gaseste niste activități, uite-te la serialele tale favorite, papă o prajitura, asculta muzica și dansează cu cea mai mare veselie, citește cărți( eu ador sa fac asta, parca mă trezesc într-o altă lume), prieteni îți faci stai liniștit/linistită baga-te in seama cu persoane care au aceleași interese ca și tine.
Treci tu și de asta te asigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si crezi ca îi pasa cuiva de pe-aici de tine?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, uite ca imi pasa mie.

| 9588rsr a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce dracu vi aici sa iti bati joc de o persoana care are probleme cu anxietatea?
Tu gandesti macar un pic ca poti sa il faci sa se simta de 100 de ori mai rau? Sau esti prea idiot sa intelegi

| RAY a răspuns (pentru 9588rsr):

Traieste din suferinta altora

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Blestem clar laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Nimanui nu-i pasa"
Asta ar putea fi un moto.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este deja

| IamPanda55 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu toata lumea e ignoranta ca tinehappy daca nu ai nimic bun de zis, stai in banca ta.

| anonim_4396 explică (pentru IamPanda55):

Mda,habar n-aveam ca s-a răsturnat aici căruța cu genii.Raman in ignoranta mea...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nimeni nu e geniu aici.

Dar cum te porti cu necunoscutii spune multe despre caracterul unui om, nu crezi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nimeni? Nu fi asa de sigur...
Da, spune ca sunt o târfă cinică, m-am obișnuit cu ideea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Parerea mea este alta Dar fie cum spui tu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă tot m-ai făcut curioasa, spune-mi-o

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Curioasa? Nu stiu, esti cea mai naspa tipa care am intrat in contact in ultima vreme, dar totusi ai un aer atractiv.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îl ultima vreme? Deci au fost si mai naspa ca mine laughing Putem rezolva asta...

| nihanemir a răspuns (pentru 9588rsr):

Pai de ce
..lumea îl ajuta cum poate sau cu păreri. bine ar sa mearga la psiholog..psihiatru...aici ce putem face...fiecare încerca să ajute după părerea lui..nu santem specialisti

| EsteraIulia1918 a răspuns:

Iti dau un sfat: ca sa ai cu cine vorbi, incepe tu primul/a. Fii tu prietenos/prietenoasa cu ceilalti, zambitor/toare, si e imposibil sa nu legi prietenii. happy
Gandeste-te ca poti face multe lucruri bune, trebuie sa ai rabdare cu tine ca sa inveti. Si mie mi s-a intamplat ceea ce zici.
Credeam ca nu ma iubeste nimeni. Mi-am dat seama ca eu primesc afectiune, iubire, dar sunt atat de nemultumita de mine insami incat nu o pot primi. Invata sa dai iubire, cuvinte de apreciere, un mic sfat, si vei incepe sa iti dai seama ca exista persoane carora le pasa de tine, mult, dar iti arata asta in masura in care pot. Exact asa cum si tu te straduiesti sa le arati celorlalti aprecierea ta, atat cat poti.
Cauta partea buna. Vezi ce te deranjeaza de fapt. Analizeaza-te pe tine insuti. Ti-ai fixat anumite standarde in ce priveste relatiile, performanta profesionala, si nu reusesti sa le atingi? Te simti vinovat/a din cauza unor lucruri pe care le-ai facut, poate in trecut? Te-a jignit cineva si te-a facut sa te bagi in pamant de rusine?
Inca ceva, esti retras/a de fel? Esti timid/a? Se prea poate ca sa nu vezi ca oamenii isi dau interesul fata de tine, pentru esti prea concentrat/a pe defectele tale. Crede-ma, oricat de rau ai fi ca om, ai si parti bune. Incearca sa exteriorizezi gandurile tale cumva. Sa scrii un jurnal, sa vorbesti cu cineva de incredere. Daca mama ta e de incredere, vorbeste cu ea. Stii, chiar daca parintii nu sunt cele mai fenomenale persoane, poti avea o anumita masura de incredere, ca totusi au in vedere binele tau.
Sper ca te mai pot ajuta cu ceva happy

| FratelePetarda a răspuns:

Din ce cauza? ..prea multi copii depresati si anxiosi. termina odata cu vrajeala asta si du-te la bere cu prietenii si colegii sau la fest-uri..nu ai de ce

| 9588rsr a răspuns:

Eu tin la tine! La fel si cei care au raspuns aici cu sfaturi!

| FrankRibery70 a răspuns:

Mie imi pasa de tine, te iubesc la fel de mult cum sa ma iubesc pe mine si mai presus de astea stiu cum te simti. Vezi tu, eu candva am fost ca tine, tarziu mi.am dat seama ca viata reprezinta ceva unic si frumos daca ii dai o culoare. Am luat.o treptat, am reusit sa invat sa infrunt depresia si anxietatea. Ai idee ce frumoasa devine viata cand ii dai un sens? cand te trezesti dimineata si stii ca lupti pentru un ideal al tau. In orice schimbare este nevoie de vointa, inceputul este cel mai greu, vei avea foarte multe clisee emotionale si vei ceda, e destul de firesc la inceput. Oricat de greu iti este, te asigur ca vei trece peste faza asta, eu am putut, vei putea si tu.
Inceput - Progres - Sfarsit.
Daca doresti sa discutam despre problema ta sau daca doresti un prieten, eu sunt aici si sunt pregatit sa te ascult dar mai presus de asta sa te ajut.

| nihanemir a răspuns:

Aici nu e vb de manii sau ca avem ochi..aici cred ca e vb de o boala...boala tristetei în care nimic nu te mai face fericit ..deci chiar nimic... putem spune multe din gura. poate sa spună mii de omeni degeaba creierul tot acolo e blocat în depresie.

| nihanemir a răspuns:

Și eu am depresie majora..nimic nu ma face parca fericita..chiar nimic ..nu știu dacă voi putea sa mai zâmbesc din nou...