| mihaimihai9595 a întrebat:

Noroc
am un telefon
Nokia lumia 800
si vreau sa-mi pun jocuri pe telefon dar nu stiu cum
singura programa care este pentru el este Nokia zune dar prin ea jocuri nu pot puni
ma poate ajuta cineva

Răspuns Câştigător
| AlexMrs a răspuns:

Am pus si eu intrebarea asta si mi-au raspuns multi aiurea cum ti-a raspuns tie. aplicatii poti lua decat cu el de la ei de pe site atat.

2 răspunsuri:
| Kiwibv a răspuns:

Pai din pacate Nokia Lumia 800 e un telefon care se bazeaza mai mult pe aspect decat pe soft. Windows mobile e close secure adica nu se personalizeaza asa usor.
Deci ca sa respund la intrebare ai 2 variante:

1. Marketplace + o conexiune la internet wireless. Instalezi de acolo.

2. Ii faci developer unlock... cauti pe net jocurile in format.xap si le instalezi folosind pachetul windows phone sdk.

I : Ce presupune developer unlock?

R: Un cont de email live, un cont dreamspark si intregistrarea telefonului pe apps hub.

Contul pe Dreamspark te costa 99$. Este gratuit pentru stundetii unor facultati inscrise in programul lor. Daca facultatea la care esti nu se afla in lista lor... sau nu esti student trebuie sa " ii pacalesti " putin pretinzand ca esti student. ( Recumand ingresistrare cu cont ISIC. Gasesti imagini pe google cu carduri ISIC si poti lua codurile la nimereala.

ATENTIE : Pentru cineva care face pentru prima oara acest lucru poate fi destul de greu si enervant. Sunt si tutoriale pe youtube cu aceste lucruri.

Sper ca te ajuta raspunsul. Success

P.S. Scuze pentru raspunsul intarziat laughing

| Dragos_Vasile_1998 a răspuns:

E foarte simplu. Cauti site-uri care au aplicatii gratis ( poti intra lejer de exemplu pe www.ipmart-forum.com dai la windows mobile 7.5 games ), le descarci in calculator (apoi le copii in telefon) ori le copii descarci direct in telefon si le instalezi din File Explorer :)