| anonim_4396 a întrebat:

Nu înțeleg de ce prietenii mei ma ignora după un timp.
De felul meu sunt prietenoasa cu toți și arat ca îmi pasa dar degeaba. Nu înțeleg unde greșesc, poate spun ceva greșit sau nu știu. Stau toată ziua in casa deoarece nu am cu cine sa ies afara. Ii chem afara dar primesc in schimb " nu pot" sau " nu am chef ".
Prietena mea cea mai buna pleacă la prietenul ei și rămâne acolo și cu mine nu sta ca se cearta cu el. Ma joc pe calculator doar ca sa am cu cine sa vorbesc. Nu știu ce sa fac sau ce sa schimb la mine.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"prietenii mei ma ignora după un timp. De felul meu sunt prietenoasa"

deh, distanțarea socială iși spune cuvântul

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Se intampla... cati ani ai? De obicei te intrebam asta undeva pe la 14-16 ani, dupa ce mai crestem ne dam seama de cum ar trebui sa ne comportam cu persoanele din jurul nostru. Deci, cati ani ai? big grin

Si nici nu prea poti sa iesi pe afara acum. Prietena ta cea mai buna pleaca la prietenul ei si... la ce te astepti? Sa nu plece la prietenul ei pentru tine? Doar si tu ai face la fel.

Daca chiar vrei sa schimbi ceva la tine, atunci schimba gandirea, nu trebuie sa te gandesti neaparat la aceste persoane, nu trebuie sa ai asteptari. Dezvolta-te pe plan profesional si mental, citeste carti despre asta. Cauta sa iti indeplinesti scopurile si persoanele bune o sa apara in calea ta inevitabil. Nu te mai stresa din asta. Totul o o sa fie bine, te asigur.

Hai ca poti!

| Clamidia a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc mult!
Am 15 ani.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Daca spui ca esti o fire prietenoasa si intelegatoare atunci nu ai tu nici o vina,poate na acum au si ei treburile lor,cu familia,relatii, joburi etc, acum nu stiu exact ce relatie aveati voi inainte de asta dar mi asa mi se pare, pana la urma nu esti obligata sa stai dupa ei, nu au timp ok, petreceti timpul cu alte persoane sau fa-ti un hobby.
Daca chiar ai dubii cu privire la loialitatea lor atunci discuta cu ei pe fata asa cum ai facut-o cu noi acum.