| anonim_4396 a întrebat:

Nu ma inteleg de loc cu MAMA MEA. Dupa decesul tatalui meu (2 ani in urma ) in urma unui accident eu am ramas doar cu mama mea, sora e casatorita si are familia ei iar eu am ramas cu mama acasa (am 15 ani).NU ma inteleg deloc cu ea mereu ne certam si se inerveaza pentru niste nimicuri, eu sunt vinovata de toate lucrurile rele, mereu ma compara cu sora mea mai mare imi spune de "cum ea poate dar tu nu" sau ceva de genul...nu mai pot sa suport! Si adesea incerc sa-i explic ca eu nu sunt sora mea ca eu nu sunt colegii tocilari si tot asa dar IN ZADAR. Parerea mea nu conteaza.Nustiu ce sa mai fac eu am un caracter destul de dificil dar mereu cedez mamei...dar cind vine vorba de acuzatii in lucruri in care nu sunt vinovata eu imi tin pozitia ferm si anume din acest motiv ea foarte tare se enerveaza si vrea sa ma loveasca..Simt ca degraba imi voi iesi din fire.Cin plec la scoala de parca plec in rai, ma simt foarte bine dar cind ma intorc acasa de parca is in iad. Sfaturi va rog cine a trecut prin asa ceva^? P.S invat bine si nu umblu aiure, sunt cuminte. Va rog spuneti-mi cine a trecut prin asa ceva sau macar asemanator.

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Kariin a răspuns:

Eu nu am trecut prin asta! Dar imi imaginez catde greu poate fi! E greu si pentru mama ta, dar ar trebui sa te inteleaga si pe tine! Incearca s-o iei mai cu usurelul! Poate va intelege!

| LadyMary a răspuns:

Cam da.asa sunt si eu...mai cam prin aceasta postura sa zic.Eu ti-as recomanda da vorbesti cu Diriginta sau doctorul de familie ori cu un pshiholog sa vina la voi acasa si sa vorbiti despre tot...asa am facut eu si mi s-au rezolvat toate problemele.
Funda...

| NewTextDocument a răspuns:

Toti copiii care sunt tinuti "mai din scurt" au probleme cu parintii... deoarece ei au trait o copilarie diferita fata de noi si lor nu li se pare normal sa facem ceva ce lor nu li se pare firesc.
P.S Imi pare rau pentru moartea tatalui tau sad
Solutia este urmatoare:
Nu ai decat sa faci ca ea, deoarece de...ea te intretine, ea are grija de tine. In fine acum ti se pare aiurea atitudinea ei, insa o sa vezi ca in viitoar o sa apreciezi. Ai vazut ca lumea e rea. Daca te lasa de capul tau sigur nu iesea bine.
Totusi in cazul tau e bine. Pe mine m-au facut ca sa muncesc. Pus de mic la munci grele etc. Viata grea. etc in fine. gandeste-te bine la ce faci. si ai grija de tine!