| тєqυιℓα a întrebat:

Nu mai suport clasa in care sunt. Colegii sunt foarte nesimtiti si rai, 90% din colegii de clasa sunt niste pitipoance.(sunt la filo, clasa a 10-acu doar 4 baieti in clasa) M-am gandit sa ma transfer la alt liceu de la anul, dar mama imi zice sa raman aici pentru ca e mai bun decat liceul la care vreau sa ma duc. Clasa de la liceul la care vreau sa ma transfer este ok - colegii sunt calumea. (Nu e ca si cum m-as muta la alta scoala fara sa stiu cu cine am de a face-am prieteni acolo). Problema este ca la cealalta scoala voi face 1 materie noua- franceza, iar eu nu stiu franceza deloc. S-ar putea chiar sa pic la materia aia. (Eu aici fac spaniola) si ca m-am mai transferat o data, de la alt profil. Totusi nu cred ca mai rezist- In fiecare zi se iau de mine si cand e vorba de facut proiecte in grup nu am cu cine. Colegele respective se iau de orice as face, daca le ignor nu e nicio diferenta, daca le raspund inapoi e la fel..Sunt niste barfitoare proaste care nu au ce face, se imbata prin cluburi in weekend si luni sunt gata de barfa.
Apelez la voi pentru ca nu mai stiu pe cine sa intreb ce sa fac. Parintii nu stiu ce sfat sa-mi dea. Dau funda celui mai bun raspuns, cu argumente.

Răspuns Câştigător
| Innsbruck a răspuns:

Eu nu as rezista acolo in lolcul tau, as da orice sa ma mut cat mai repede! Daca cu parintii nu merge cu frumosul, eu nu mai vorbesc cu ei si incep sa plang si sa le zic anumite chestii pentru a obtine ceea ce vreau. Stiu ca suna egoist dar nu e asa, nu plang si fac crize pentru haine si cluburi sau alte tampenii, o fac pentru necesitati si lucruri care ma distrug pe interior.Deci fa cumva si muta-te, o sa innebunesti acolo inca 2 ani.
Cat despre franceza, eu am facut franceza din clasa a 5a si nu stiu decat pronumele persoanl simplu,nici pe ala nu-l stiu bine,asa ca m-am mutat la germana in clasa a Xa (acum) pentru ca nu-mi placea franceza si avem o profa destul de inapoiata mintal.
Mi-a fost greu prima data,dar am prins ideea, am vazut cum ii asculta pe ceilalti si m-am pregatit cu trebuie desi invatam putin ca pe-o poezie, am invatat cate ceva din asta. Nu ma asculta diferit doar pentru ca sunt noua si nu stiu nimic, ma asculta ca pe toti ceilalti, dar si profa de germana este foarte ok.Depinde si de profesori.
Nici eu nu stiam germana deloc,dar poti sa inveti,un e atat de greu!
Deci sfatul meu este sa te muti din acea clasa, intr-o clasa care te respinge nu ai ce cauta, mai ales daca sunt oameni nesimtiti, rai, pitipoance adepte cluburilor si bauturii...

| тєqυιℓα explică (pentru Innsbruck):

Multumesc mult! Cred ca raspunsul tau e cel mai convingator. O sa-ti dau un mesaj pe privat sa mai vorbim.

| Innsbruck a răspuns (pentru тєqυιℓα):

Sigur happy

3 răspunsuri:
| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Daca rezisti va fi o experienta de viata chiar interesanta. crezi ca in viata nu vei intalni oameni ca aia oricum? sau animale?
dar poti sa te si muti ca franceza nu e chiar asa de grea.