| naviDIabLO a întrebat:

Nu stiu daca o sa vedeti ce am de scris, dar trebuie sa vedeti.Aceasta este un apel catre toti "cei da-ti la o parte" de societate din varii motive, unele pot fi din vina voastra dar majoritatea sigur nu sunt.Stim cum va simtiti, eu de asemenea sunt ca voi dar m-am saturat. Vreau sa fac un lucru de ani de zile, dar mi-e frica, am nevoie de ajutor - ajutorul vostru.Stiu ca sunteti la calculator majoritatea intrand pe site-uri, iesind si tot asa.Plictiseala va invaluie dar trebuie sa vedeti de dupa ceata. Daca voi ma ajutati pe mine, va promit ca si eu va ajut pe voi, impreuna ne vom invinge fricile si pentru prima data in viata vom face exact CEEA CE VREM fara remuscare sau razgandiri. Aveti de ales, puteti ignora acest mesaj si fiecare ne vom trai viata in singuratate, tarandu-ne de pe o zi pe alta >-si voi stiti asta foarte bineam eu o idee ce sunt sigur ca iti va placea.Ne vom invinge fricile?

6 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Practic nu ai cerut ajutorul aici decat vag, lumea te poate ajuta? Ai omis sa spui cu ce.Raspunsul la intrebarea ta e da, fiecare isi poate invinge fricile cum le spui tu atat doar ca daca nu poate singur trebuie sa le impartaseasca altora in care are incredere.Sa faci exact ceea ce vrei e imposibil pentru ca traiesti intr-o societate unde sunt anumite reguli.IN padure poti face ce vrei dar si acolo nu chiar orice.Ca si sfat lasa calculatorul si siteurile ce te umplu de plictiseala si incearca sa mai iesi prin lume.Viata e frumoasa daca ti-o faci frumoasa, altfel tinzi sa pici in ganduri aiurea, in plictiseala si simti ca te tarasti de pe o zi pe alta.E alegerea ta.Bafta!

| 女明DongRi a răspuns:

Mmm.sunt si eu de aceeasi parere cu GânduriAlbe, insa e foarte greu ca deodata sa iesi prin lume, mai ales daca esti obisnuit cu un stil de viata bolnavicios si de care nu mai stii cum sa scapi. Presupun ca astea sunt cauzele singuratatii si retragerii de lume. Insa sunt alaturi de tine fiindca si eu mai am momemte asa cum le-ai descris tu.

| Leocerba a răspuns:

Shadowmourne,ce vrei sa faci de ani de zile dar ti-e frica? chiar ai o idee ce-o sa-mi placa? misto! zi-o.
In alta ordine, mie imi plac remuscarile si razgandirile, ele ma imblanzesc.

| Joanne a răspuns:

Daca ajutorul inseamna sprijinul si incurajarea celorlalti, atunci ai ajutorul meu.
Cu toate ca nu ai spus aproape nimic concret, cu toate ca ai vorbit doar la general si nu ai spus care este problema ta, sunt sigura ca vrei sa stii faptul ca mai sunt si altii care au trecut prin aceleasi experiente(placute sau mai putin placute) ca si tine.
Da, exista anxietatea, asta nimeni nu o poate nega. Insa trebuie sa fim suficient de puternici pentru a o invinge, daca nu mereu macar in majoritatea timpului.
Deci, daca iti este frica sa faci ceva(cum spuneai ca vrei de ani de zile) si nu ai reusit pana acum, fa-o daca nu deranjeaza pe nimeni important din viata ta. Fa-o pentru tine, pentru ca esti important/a, unic/a, special/a.
Multa bafta!

| dexro a răspuns:

Ce propui? Eu nu am temeri sociale eu sunt si nu respins de societate. Sunt dispus sa ascult daca ai vreo idee si sa sustin atat si asa cum pot, daca este cazul evident

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scris foarte ambiguu aici, fraze multe si lungi, incat m-ai pierdut pe drum. N-am inteles decat ca vrei sa te ajutam in ceva,dar nu ai spus si care e problema. Care este lucrul pe care vrei sa-l faci de ani de zile, dar ti-e teama sa-l faci?
"Ne vom invinge fricile?" Fricile le vom invinge, daca avem vointa si vrem asta cu adevarat. Nu lasa frica sa te limiteze.