| IsabelaIssa a întrebat:

Nu stiu in ce categorie sa pun intrebarea asta, pentru ca e legata de TEME! Exista o categorie pentru asa ceva? Poate ca ar trebui sa se faca una, ca sa nu ma mai impiedic de temele tuturor pe aici, stiind clar ca temele sunt interzise pe acest site! De ce nu mai invata nimeni si asteapta tot mura-n gura? Cine oare isi bate capul cu temele altora, si pentru ce? Ca sa ii ajute sa treaca clasa pe mintea altora, sau pentru o fundita? Apoi peste ceva ani, ne intalnim pe strada sau pe la cine stie ce ghisee cu acesti indivizi ce le-au facut altii temele, si ne injura daca le punem o intrebare sau le atragem atentia cu ceva. Ce educatie aveti fratilor acasa? Cum cred acesti copii ca or sa ajunga sus daca vor totul de-a gata? Deja daca atrag atentia cuiva sa se duca sa invete si sa nu mai ceara aici asa ceva incep sa injure si sa se revolte de parca i-as fi trimis sa se impuste. Vreau sa stiu si eu daca exista cineva aici care NU este de acord cu rezolvarea temelor pe acest site sau pe oricare altul.

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Nu se va face niciodata o categorie pentru teme fiindca este impotriva regulamentului sa postezi intrebari sau exercitii la mate, chimie, fizica ce ar putea sa fie tema. Daca mai gasesti astfel de utilizatori raporteaza-i. Prima data mergi la profilul celui care a pus intrebarea cu tema (astfel adminul va verifica toate intrebarile puse de acel utilizator si daca gaseste altele tot cu teme le va sterge si pe acelea) apoi il copiezi, intri pe adresa de e-mail pe care ai facut contul pe TPU si compui un e-mail nou, la destinatar scrii ''TPU.ro'' si la Subiect ce vrei tu. La continutul mesajului dai paste la link-ul acela si scrii langa el ''tema'' dai send si gata. Daca gasesti mai multi utilizatori care posteaza intrebari cu teme iti sugerez sa ii pui pe toti intr-un e-mail.

19 răspunsuri:
| IsabelaIssa explică:

Crede-ma ca nu fac fata, site-ul a devenit mai degraba unul de teme. Si daca raportez oare se ia vreo masura?

| IsabelaIssa explică:

M-as bucura sa se ia masuri. Nu ii mai ignor ca i-am tot ignorat si ma deranjeaza. Si daca sunt ignorati nu se vor opri niciodata.

| IsabelaIssa explică:

A fost inainte, dar s-a inlocuit cu altele..cu caracter irelevant cred.

| IsabelaIssa explică:

Ce nu crezi? laughing A fost sigur categoria aia pentru ca o foloseam, dar nu mai e.

| IsabelaIssa explică:

laughing esti tare.

| Nightfall a răspuns:

Eu cred ca iti bati capul cu ceva ce oricum nu vei putea schimba, nici tu, nici altcineva, Isabela. Daca nu ar face asta pe site-uri, ar gasi alte modalitati. Mereu vor exista persoane incapabile, fara niciun interes sau motivatie.

| IsabelaIssa explică (pentru Nightfall):

Pai macar nu ma mai lovesc eu de ei pe aici, ca nu ii suport. Macar sa respecte regulile site-ului, ca daca eu si altii ca mine o fac, ei de ce nu pot?

| Nightfall a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Lor nu le pasa. Si nu vei scapa de ei. Vor fi mereu persoane care ii vor trage inpoi pe cei care incearca sa faca ceva bun. Orice ai face, va fi mereu bine si rau, mereu plusuri si minusuri, oriunde. Nu ai ce face, Isa.

| IsabelaIssa explică (pentru Nightfall):

Speranta moare ultima! big grin Nu ma las! laughing tocmai ma uitam la utilizatorii blocati si sunt multi pe motivul: tema! Deci eu prefer sa fiu un +batting eyelashes

| Nightfall a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Asta e meritul tau. Dar nu iti recomand sa incerci sa-i schimbi pe ei, sau sa-i inlaturi. Asta nu vei reusi. Te vei lupta doar cu morile de vant. Vor aparea mereu altii.

| IsabelaIssa explică (pentru Nightfall):

Uite chestia asta e exact ca cea cu aruncatul gunoaielor pe strada. Cat nu-i suport pe aia ce fac asa! M-as lupta cu morile de vant si in cazul asta, dar cel putin prefer sa nu fac parte din categoria lor. Chiar daca vor fi nesimtiti la tot pasul, ma simt mandra ca nu sunt ca ei. Daca ar mai fii si altii ca mine poate ca s-ar mai schimba lumea. Ar ramane nesimtitii in minoritate si ar fi ceva bun. happy

| Nightfall a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Nu ma intelege gresit, eu sunt de acord cu tine, nu incerc sa te contrazic happy. Iti sustin punctul de vedere. Iti spun doar ca nesimtitii nu vor fi niciodata in minoritate.

| IsabelaIssa explică (pentru Nightfall):

E bine atunci, nu ma simt singura in lupta cu nesimtirea laughing :*

| Nightfall a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Nu esti singura, doar ca e o expresie in limba engleza. "To fight a losing battle." Asta facem si noi laughing.

| IsabelaIssa explică (pentru Nightfall):

Eu sunt convinsa ca mai sunt si altii ce gandesc pozitiv, si care chiar fac cate ceva bun. Nu am nimic de pierdut. Nici macar timpul pentru ca nu mi-l dedic exclusiv lor. Doar ca atunci unde trebuie si cand trebuie imi place atrag atentia si sa nu fiu indeferenta.
Tu cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey! Nici eu nu prea sustin chestia cu temele. Unii chiar asteapta mura-n gura, dar sunt si altii care chiar au nevoie de ajutor... poate pentru ca nu au fratii/prieteni/parinti care sa ii ajute. Si eu am fost in situatia asta, mai ales la matematica, o materie la care multi nu prea se descurca. Pur si simplu nu am stiut cui sa cer ajutorul pentru o problema de mate si am apelat la tpu...care inseamna "toti pentru unu", dar cred ca stii. Si au fost persoane care m-au ajutat. Asa ca si eu i-am ajutat pe cei care au postat exercitii/probleme pe acest site. Scopul site-ului este sa ne ajutam reciproc.winking
Nu pierzi nimic daca ii ajuti. Unii chiar nu au la cine sa apeleze! Poate daca ai fi si tu in aceeasi situatie, ai intelege! Intr-adevar, sunt persoane care posteaza probleme sau exercitii din lene, insa ei isi fac singuri rau, asa ca treaba lor.
De ce trebuie sa ii judecam pe toti? Asa cum tu ai o intrebare legata de muzica sau nu stiu ce chestie, asa au altii o intrebare legata de o materie scolara.
De ce trebuie sa fim mereu atat de rautaciosi?

| IsabelaIssa explică (pentru anonim_4396):

Am dreptul sa spun ceea ce ma deranjeaza, nu inseamna ca judec pe cineva si nu am spus ca sunt perfecta, dar nici nu ma obosesc sa fiu. Stiu clar ce inseamna site-ul, dar stiu si regulile lui. Ai raspunsul asta pentru ca te-ai simtit vizata odata ce si tu ai apelat la asta aici. E ok cum ai zis ca poate sunt si altii ce nu au cui sa ceara ajutor, dar eu cred ca majoritatea sunt din delasare, si acum ce sa facem sa ii selectam? Cum? Cand vin si spun "vreau compunerea asta despre." tu ce crezi? Copilul ala chiar are nevoie de ajutor sau ii e lene? Si pana la urma daca tot isi face temele cu ajutorul internetului, singur de ce nu cauta si asteapta rezolvarea de-a gata? Si sa caute informatiile ii e greu? Hai sa fim seriosi, ca nici parintii mei nu au fost profesori, si nici alti parinti ai altor copii nu sunt cine stie ce genii, dar nu asteptam mura-n gura sa mi le rezolve mama sau vecinii. Cei care cereti temele aici, nici nu ma astept de la voi la raspunsuri care sa fie de acord cu ceea ce am spus. Daca nu aveati internet, ce faceati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Cei care au pretentii sa le faci compuneri si eseuri, bineinteles ca asteapta sa le faci toata teme pentru ca le este lene.
Dar sunt si persoane care cer macar o idee de la care sa porneasca.
Nici eu nu am cerut "rezolvati-mi problema asta". Am scris si cum am rezolvat eu, pentru ca nu mi-a dat rezultatul corect. Si cineva mi-a zis unde am gresit. Asta nu inseamna ca mi-a facut tema. Doar mi-a dat "o mana de ajutor".
Daca te deranjeaza intrebarile legate de teme, nu mai raspunde, ca nu esti obligata. Sau poti pur si simplu sa raportezi intrebarea si va fi stearsa.winking

| IsabelaIssa explică (pentru anonim_4396):

Cu siguranta ca o sa raportez astfel de intrebari pentru ca nu isi au locul aici. Astea sunt regulile site-ului si daca eu le respect, altii de ce nu o fac? Si o sa le raspund, pentru ca sunt libera sa o fac, dar nicidecum nu va fi temawinking Sa zicem ca tu esti o exceptie, dar refuz sa cred ca toti au facut asa.