| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu sa calculez din cap repede, doar daca stau sa ma gandesc, si imi ia mult. Voi ati patit vreodata? Si daca da ce ati facut? Ma simt prost ca nu pot sa calculez repede

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Foloseste calculatoru de pe telefon asa e mai bine

| MaliciousDeath a răspuns:

Exerseaza mai mult. Poti sa te joci cu tot felul de scurtaturi in calcul. De acum incolo, cand vezi ca trece o masina pe langa tine, aduna cifrele gasite-n nr de inmatriculare.Sau cand afli ziua de nastere a cuiva, la fel.Aduna,inmulteste,scade din nr zilei nr lunii, tot ce vrei.

| FaraNume1245 a răspuns:

Daca e vorba de calcule complicate, e normal. Daca e vorba de calcule gen 2*3 atunci e grav.

| Xdreaper21 a răspuns:

Nu te simti eu nu pot sa fac oral rapid dar pe hartie fac tot exercitiul din ala de 3 randuri din caiet studentesc il fac pe tot in cap si cu inmultiri si cu impartiri si cu scaderi si adunari toate combinate
Nu poti sa faci nimic din cate stiu

| NoImage11 a răspuns:

Incearca chestia asta: De exemplu daca ai 12x14, faci 12x(10+4) si apoi le desparti gen 12x10+12x4 si acum e super simplu adica 120 +48=168