| Ofiintă a întrebat:

Numai stiu ce se intampla cu mine, parintii mei m-au amenintat ca daca nu ma pun pe invatat din acest an iau masuri, ok, nu am nimic impotriva dar de parca ar fi atat de simplucrying
Am deja un zece pe acest an la o specialitate, dar problema este ca am invatat foarte mult pentru un test la geografie si pe cand sa dau testul am uitat aproape totcrying si am luat doar 6 pe cand ma asteptam la o nota mult mai mare, la mate nici nu mai vorbesc, deja am incasat un trei, eu am avut cea mai mica nota din clasa, fiind pe dupa masa m-am trezit de dimineata inca, sa invat la acel test de mate si inainte invatam foarte mult plus ca am fost si la ore in particular dar in zadar, pentru un trei.
Numai stiu ce se intampla cu minecrying incerc dar nu-mi iese, astazi am dat un test la istorie, unde din nou am uitat ceva ce-am invatat si presimt ca mai mult de sapte nu voi lua.
Nu inteleg cand ma uit la restul colegilor mei, care poate nici nu se strofoaca atat de mult, iau note mai mari, tin sa precizez ca sunt in clasa aX-a.
E foarte greu sa ma adaptez acestui ritm, tot timpul trebuie sa invat dar in unele momente uit ce-am invatat si ma consider extrem de proasta, momentan nu ma impac cu ideea de 3 la matecrying... cand altcineva in locul meu lua o nota mult mai mare datorita faptului ca am fost si la ore in particular, am facut multe exercitii, dar m-am incurcat ca de obiceicrying
Si profesorii ne cearta ca nu invatam.
Ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Ești stresată! Nu ești o fată rea, deci ar trebui ca părinții tăi să-ți vorbească mai calm, să te sprijine și să te înțeleagă!
Sfatul meu este să-ți pui ambiție și să le demonstrezi că poți! Tu știi că poți, însă atâtea certuri, discuții fără rost...adolescența... uneori te dă peste cap!
Liniștește-te! Fii atentă la meditații, spune fără rușine tot ceea ce nu știi, pentru a-ți arăta și explica cât mai bine profesorul.
Ai încredere în tine! Fă ceea ce-ți place mai mult pentru a te relaxa în momentele de criză și stres, apoi te apuci de învățat.

3 răspunsuri:
| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Te inteleg! Si eu sunt dupa-masa la scoala, tot cls a X-a, si de asemenea am materii de specialitate pe domeniul economic.
La geografie nu e greu! Si nici la mate. Nu trebuie sa te panichezi. Doar cei care nu stiu se tem. Eu pana acum am cea mai mica nota 7, la mate. 8 la conta si restul doar 10 la toate materiile. Nu sunt un geniu.
Ideea e sa te pregatesti din timp si secretul cel mai mare e SA FI ATENTA LA ORE! Daca esti atenta la ore, si daca intrebi ce nu intelegi, orice test va fi simplu.
Concentreaza-te pe invatat. Invata inainte cu cateva zile de teste, nu atunci dimineata. Scrie pe foi absolut tot. Fa-ti ca si o schema pentru fiecare materie si lectie. Eu asa invat. E mult mai usor. Si cand inveti, inveti doar. Pui telefonul departe de tine, inchizi pc-ul si nu te lasi distrasa de nimic altceva. Activeaza la ore si concentreaza-te la scoala cat poti.
Incearca sa iei lecitina, te va ajuta.

Daca vei activa la ore, vei intelege, si te vor vedea si profesorii si vor tine cont. Multa bafta!

| TrendyHedgehog a răspuns:

Fii mai atenta in clasa.La fel si la meditatii, degeaba faci ore suplimentare daca tu in timp ce profa iti explica te gandesti la altceva.Incearca sa fii atenta la ore, la execitii, fii activa la ore sa raspunzi si sa pui intrebari cand ai o nelamurire.Nu te descuraja, gandeste-te ca tu ai un avantaj ca iei ore suplimentare si ca esti fata desteapta si stii tot, fii optimista si nu pleca din start cu ideea ca "iar o sa gresesc". Dupa ce vei incepe sa iei note mai mari si parintii tai vor fi multumiti! Haide! Sunt convinsa ca esti o fata desteapta si ma bucur ca nu vrei sa iti dezamagesti parintii! Mult succes!

| Hurricaneeeee a răspuns:

Zic sa iei un medicament ( cere la farmacie pentru mai usoara invatare ).
Iti dau un exemplu pe varul meu care este la facultate : in primul an o luase razna, si dupa ce-a luat acest tratamet cu diferite medicamente a terminat printre primii din clasa