| alinutzacodruta a întrebat:

O intamplare relatata de o asistenta pediatru.Se intampla in Romania zilelor noastre. Un caz ce pe mine ma socat sad

Exact 6 luni in cap de cand munceam in sectia de pediatrie! Nu se intamplase nimic iesit din comun. Treburi comune: bronsolite, amigdalite, febrilitati si stari convulsive ici pe colo.Invatasem sa accept copii fara mame, neingrijiti, flamanzi. Ora 11 - o dupa-amiaza aparent linistita!

Ora 11: 22 - niiiiinooooo-niiiiinooooo! O ambulanta opreste in fata cladirii noastre! In prima faza, cazul nu parea cine stie ce! Sugar, febril, inapetent intr-o stare destul de avansata de deshidratare! Toate bune - toate la fel de frumoase! Cantaresc pruncul:4900grame! Bravo! Intreb: Cate luni are copilul, mamico?

Respectiva-destul de ingrijorata! Evita contactul vizual si-mi raspunde:Un an si doua luni! Aoleuuuuu! Cat? Va jur ca am inlemnit! Copilul nu arata mai mare de 3 luni! Poate doar pentru faptul ca era destul de lungut! Un an si doua luni! Deja vedeam situatia cu alti ochi. Copilul din fata mea isi dadea duhul.

febrilitatea era semn de stare comatoasa iar respiratia sacadata si starea de somnolenta exagerata nu veneau de la deshidratare si scaune diareice. Micutul murea de foame. Au urmat minute aglomerate din toate punctele de vedere! Temperatura urcase la 41 de grade, respiratia din ce in ce mai sacadata, cord tahicardic...

Sansele de supravietuire ale copilului scadeau cu fiecare secunda.Intr-un final au cedat si functiile vitale. Cordul s-a oprit. Pruncul murise! 30 de minute mai tarziu s-a lasat o liniste dureroasa! Manevrele de resuscitare n-au reusit sa-l aduca inapoi! Un copil a murit de foame! Nu pe timp de razboi, si nici intr-un lagar de concentrare - ACASA.

Langa o mama inconstienta, cu burta la gura, gata-gata sa mai aduca pe lume un suflet ce avea sa fie chinuit! Nemernica! Ora 12.30-holul din fata camerei de urgenta! Nemernica se agita ca un leu in cusca! Nu plangea, dar tremura din toate incheieturile! - Mama, copilul a murit! Urmeaza sa-i anuntam si pe cei de la medicina legala. Matale poti intra sa-l vezi.

Ghici, care a fost replica?! Vreau sa merg sa-mi cumpar o sticla cu apa! Oricum vine altul pe drum! Ce mai conteaza?! Chiar asa-ce mai conteaza?! Si va spun sincer, idioata n-a varsat o lacrima! N-a simtit nimic! Poate doar teama de a nu fi inchisa pentru ca l-a omorat cu zile si era foarte constienta de acest fapt!

O intreb: Tu n-ai hranit copilul asta?!- Cum sa nu? ( indignata! ) Manca doua DANONINO pe zi!

Joaca-te alaturi de ingeri sufletel!sad

13 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nici nu stiu ce sa mai spun. Imi vine sa plang. Cum poti sa fii atat de inconstient sad

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Şocant şi înfiorător! Din păcate, în România, lucrurile de acest gen sunt la ordinea zilei... când credeai că nu poate exista ceva mai şocant de-atât, se întâmplă altă oroare. Ignoranţa începe să atingă cote alarmante iar somnul raţiunii naşte monştri...la noi raţiunea pare de-a dreptul intrată în comă!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cata inconstienta, pur si simplu te lasa fara cuvinte?

| oz a răspuns:

No comment.

| radu75 a răspuns:

De obicei nu se sesizeaza nimeni din oficiu. Ar trebui personalul de la urgenta, in urma concluziilor la care s-a ajuns sa sesizeze protectia copilului sau pe cine trebuie. Nu spun ca trebuia sa faci tu asta, dar in alte tari legislatia obliga personalul sa sesizeze autoritatile. Tu nu erai obligata, dar ai fi putut vb cu politia despre asta si ei ar fi facut ceva, sau nu! Uite de exemplu: i-ti vine un pacient cu o plaga impuscata, tu nu notezi in raportul tau de activitate sau in fisa pe care o completezi? Scoti glontul din picior, cureti rana si scrii ca l-a muscat un caine? Oricum, statul e de vina prin legislatie. Oribil si sa vezi pe vremurile astea cate o sa mai vedem!

| cosima11 a răspuns:

Doamne Iisuse.cum sa faci asa ceva cu copilul tau?:O:Obroken heart
am pielea de gaina:-

| MiSskAt-xx a răspuns:

Femeia asta nu se poate numi mama. Ar trebui inchisa, sincer. Sa-ti omori propriul copil si sa stai linistita? Nemernica, nu a varsat o lacrima. Nici om nu se poate numi. Nu are pic de suflet. Bietul copil.:-

| madycoco a răspuns:

Nu pot sa cred sad

| titi_1218 a răspuns:

Mi sa facut pielea gaina...am ramas fara cuvinte...

| ╰•●๋° rღxx°●๋•╮ a răspuns:

Ce ma dispera oamenii astia care nu se gandesc deloc atunci cand fac un copil. fratilor, decat sa-l faceti si sa-l chinuiti mai bine nu-l mai faceti.
trist dar adevarat. lumea in care traim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai mare idioata despre care am auzitstraight facestraight face

| Rina_2681 a răspuns:

Fereasca Dumnezeu de asa oameni merita impuscati.numi pot imagina ca suflet poti sa ai sa faci asa. Igerasul.

| fantomadinumbra a răspuns:

Dupa ce l-a mai nascut daca nu era responsabila sa il creasca...R.I.P