| CrazyKiddd a întrebat:

O prietena de-a mea a inceput sa se taie cu lama....Acum cateva zile s-a certat cu una dintre cele mai bune prietene a ei, iar acum este suparata ca eu am vorbit cu fata respectiva si mi-e frica sa nu se taie si mai tare...Ce pot sa fac ca sa o opresc sa nu se mai taie?

Răspuns Câştigător
| love10andra a răspuns:

Pai...vorbesti cu parintii ei sau cu o ruda mai apropiata sau te duci la un Psiholog sa-ti spuna ce e de facut! Cred ca i se intampla ceva grav... poate are niste probleme si de tot ce are nevoie ea acum sunt prietenii si familia! Sau te potii duce la acea prietena pe care o are si sa vb cu ea si sa o determini sa se impace cu acea fata care se taie cu lama! funda?

4 răspunsuri:
| CrazyKiddd explică:

Frate...eu am incercat dar ea zice ca eu nu inteleg dc se taie ea...si ea sa taie mai mult ca sa iasa in evidenta (cred.)

| ana5 a răspuns:

Nu stiu, incearca sa vorbesti cu ea sa ii explici ca nu este bine ceea ce face si ca nu se raneste doar pe ea ci ii raneste si pe cei din jurul ei, care tin la ea, incearca sa vorbesti foarte mult cu ea si spune-i ca sa se descarce sa iti povesteasca ce are pe suflet ca poate o poti ajuta.Succes,sper ca te-am ajutat!

| luliluli a răspuns:

Daca iti este cu adevarat prietena, cred ca ar trebui sa vorbesti deschis cu ea, sa-i explici ca nu e bine ce face... Daca continua totusi, ar trebui sa vorbesti cu parintii ei, sa le spui si lor despre problema prietenei tale. Ar trebui sa mearga la psiholog

| marry97 a răspuns:

Poti incerca sa vorbesti cu ea si sa incerci sa o impaci cu prietena ei. Sau [pti cere sfatul unui psiholog sa vezi ce trebuie facut in cazul asta.