| dicarmencitta1957 a întrebat:

Oare de ce tineretul de azi nu stie sa vorbeasca civilizat? Tine de educatia primita in familie sau de bunul simt al fiecaruia? Vreau sa va spun ca am vazut aici pe TPU, ca nu se respecta intre ei absolut deloc, isi adreseaza cuvinte mai putin ortodoxe si sunt imediat dispusi sa sara la un dialog necivilizat.De ce oare? Ce factori ii determina sa se poarte asa? Cu ce au fost ei mai vitregiti, decat generatiile din urma?

Răspuns Câştigător
| Ben. a răspuns:

Sunt rezultatul educatiei pe care le-am dat-o noi.sunt fructul a ceea ce am facut noi pentru ei. o societate bruta, fara scrupule si fara sentimente, unde cele trei valori de baza sunt micu', berea si maneaua! noi sunntem vinovati d c sunt copiii nostri.tot ce-au invatat vine din ce-au vazut la noi.

12 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

In general tine de educatie din familie.

| ioanaa a răspuns:

Nu e vb de tineret si cei mai mari sunt asa. Sunt persoane mai impulsive sau care cred ca demonstreaza ceva daca se ratoiesc. Dar aici pe TPU, trec cu vederea si imi vad de treaba mea.

| Crisu_8081 a răspuns:

Se pare ca pe internet pana cand si cel mai "cacacios" om are tupeu big grin nu toti care par smecheri pe net sunt neaparat si in realitate... unii nu suporta parerile opuse convingerilor lor.vei intalni oameni in viata de zi cu zi care habar nu au sa vorbeasca, care nu respecta si nu se fac respectati.eu,una,nu ma stresez cu cei din realitate... dar apoi cu niste copii frustrati de pe TPU.acum nu luati in nume de rau, majoritatea oamenilor de aici sunt ok... dar unii sunt prea exagerati.prefer sa ii ignor! eu cred ca nu ai cum sa fii prieten cu toata lumea...creezi legaturi cu persoanele care se apropie de gandirea ta.

| maria a răspuns:

Cred ca tine de educatia primara (cei sapte ani de acasa), completati ulterior de studii, de mediul din care provin, un pic parintele, un pic scoala, un pic societatea (aici trebuie inclusa si biserica, in functie de orientarea religioasa a fiecaruia), ajung sa formeze un intreg - UN OM - din punctul de vedere al conturarii personalitatii sale. E important si mediul in care se dezvolta, creste si se adapteaza. Fiecare generatie are "copii teribili", cu limbaj non-conformist, mai liber si mai nastrusnic...conteaza cat de mult ne afecteaza...sincer sa avem puterea, forta sa ii ajutam, in masura in care ne este cu putinta, daca ni se permite, daca avem cadrul necesar...cat despre sesizarea ta, e trist ceea ce spui... e drept ca nu am remarcat (inca)dialogul necivilizat pe TPU. Sper pe viitor sa nu mai apara astfel de situatii si manifestari, indiferent ca sunt tineri sau mai putin putini tineri.

| sigmanet a răspuns:

Nu tine de educatie cat de anturaj si viata din prezent. Parintii poate ca vor copii educati, dar nu au grija de ei. In general parintii sunt prea ocupati cu serviciu si afacerile decat de copii lor. Sunt parinti care sunt foarte buni ca oameni, dar nu au stiut sa-si tina in frau odraslele. Copii din ziua de azi au acces la foarte multe informatii si de multe ori nu mai asculta de parinti.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Te rog sa nu generalizezi...
Eu am 15 ani si nu am avut decat 2 sau 3 altercatii pe TPU care s-au rezolvat pe cale amiabila.
Daca ai ceva cu unii useri publica numele lor...generalizand nu vei putea schimba nimic... poate doar vei provoca un scandal.

| AllenTJ a răspuns:

E problema ta daca tu ai intalnit tineret incult care nu stie " sa vorbeste ". In al doilea rand eu vorbesc foarte civilizat cand am cu cine si de ce si totusi am doar 19 ani si fac parte din tineretul de azi, cheers m8t

| ilie a răspuns:

Fiecare om este unic si se simte pe masura.Asa ca nu le putem sa le impunem sa fie ca ceilalti, cat priveste limbajul si respectul intre ei au tot dreptul sa isi vorbeasca asa ei se inteleg cel mai bine. Iar noi cei mai in varsta obisnuiti cu altfel de limbaj si spre binele comunitati vom privii totul ca pe ceva obisnuit, Numai cei care se simt lezati pot protesta si ma tem ca vor ramane cu asta.Comunitatea TPU v-a merge mai departe si se v- a inmulti indiferent de ce facem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Generațiile prezente sunt mai vulcanice, mai iuți, mai energici, mai stresați.
Ăsta este unul din factorii determinanți ai societății moderne pe care o trăim cu toții.
Toți avem discuții contradictorii, așa suntem noi chiar dacă am primit educație atât de la părinți (cei șapte ani de casă) cât și de la școală (orele de dirigenței, educație civică, religie, etc.).
Ne acceptăm așa cum suntem fără a provoca stări conflictuale, dătătoare de ură.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vremurile de pe urma.iti suna ceva cunoscut? In apropierea Apocalipsei, in Biblie spune ca vor fi mari catastrofe, respectul nu va mai exista, crime, razboaie, multe nenorociri, astea sunt semnele sfarsitului.Nu avem ce sa facem. Decat sa ne rugam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Nu sunt chiar adolescenta happy, am fost candva... Dar, m-am gandit sa-ti raspund la aceasta intrebare.
Si noi, cand am fost adolescenti, ne purtam mai altfel decat persoanele adulte, eram un pic mai obraznici, un pic mai indrazneti, un pic mai teribilisti...
Fiecare noua generatie, o depaseste pe cea anterioara din multe puncte de vedere...happy
Ca viteza de reactie si raspuns... tinerii sunt mai rapizi; ca mod de gandire incearca fiecare sa-si faca un tipar propriu, sa nu fie copia fidela a parintilor (de aici apar foarte multe conflicte parinti-adolescenti).
Aminteste-ti de anii '70... cand toti tinerii eram "catalogati" drept "obraznici", nu stiam sa vorbim "corect" (ne facusem un fel de cod... se vorbea pe silabe de la coada la cap...sau alte tipuri de coduri, cunoscute numai de tinerii din grupul respectiv... am inventat "limba pasareasca" unde fiecare cuvand incepea obligatoriu cu litera "p"... si alte idei traznite, numai sa nu fim ca adultii...).
Si eu am vazut cateva astfel de "raspunsuri si replici" injurioase la anumite intrebari de pe TPU.ro (cateva mi-au fost adresate direct!), dar acest lucru depinde 100% de educatie si de anturaj. In orice padure exista si uscaturi... depinde ce vrea fiecare sa fie... unii pot alege sa fie uscaturi... nu te poti opune prea mult dorintei lor (eventual sa-i eviti, sau sa-i ignori - ignorarea ii doare cel mai tare)...
Astazi insa, sunt foarte multi tineri care se poarta mult mai civilizat decat am fost noi, cei din generatia '70! Am cunoscut si astfel de tineri si tinere, iti este mai mare dragul sa vorbesti cu ei...
Sper ca am reusit sa-ti aduc aminte ca si noi, generatia mai varstnica, am fost asa in ochii celor celor care sunt acum la peste 60 de ani...happy
Daniela
P.S.1 Aceasta este doar parerea mea, iar daca te-ai simtit cumva "nedreptatita" de raspunsul meu te rog sa ma ierti. happy

| miticutsa a răspuns:

Pot spune ca am observat asta de multe ori... oameni fitosi...rai necivilizati... dar rar mai gasesti ADOLSECENTI POLITICOSI! Eu sunt un om politicos insa pentru a nu fi considerata o tocilara...mai injur mai vorbesc urat... pur si simplu numai asa poti "intra"in societate...desi mie nu`my convine.