| Estheer a întrebat:

Ok, deci am sa înnebunesc. Am 17 ani si relația mea cu tata e. De fapt numai e. Nu putem sa ne mai înțelegem are mentalitatea lui învechita cu principii si e foarte bine dar uneori duce totul la extrem, ca eu sa par ieșită din comun. Țin sa precizez ca el e un tip mai dur, si cum orașul nostru este mic are un nume bine definit aici pe care nu vrea ca eu sa il pătez. Problemele noastre si certurile noastre sunt minore, dar il aduc intr o stare de turbare ( sau cel putin asa am impresia ). Cert e ca are o boala pe baza de nervi, si de vreo 2-3 ani e foarte irascibil iar daca abordez o problema frumos sau ironic sau oricum altcumva il aduc la țipete si crize. Ora mea de venit acasă e 11, știu ca nu e o ora târzie dar ma astept sa mai închidă ochii câteodată cand toți prietenii mei nu au stres cu ora de venit acasă. De cluburi nu vorbesc. No Way. Merg doar la baluri si atunci ma așteaptă el la ieșire. Vreau doar sa il fac sa înțeleagă ca sunt alte generații, ca pot avea grija de mine daca merg cu un anturaj ok si ca nu o sa il fac de rusine. Vreau sa se degajeze putin si sa nu mai fie asa fixist. Am vreo șansa? Același probleme le avem toți cu părinții? Ca eu ma simt singura care e asa.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Tatal tau este tipul omului grijuliu, sceptic, banuitor care pune intotdeauna raul inainte.De asemenea se pare a fi destul de "posesiv" si incearca sa fie/para intransigent cu odrasla lui putin mai "libertina" care nu poate accepta normele morale si principiile de el stiute. Prin mai multa munca de lamurire si prin promisiunea ferma ca nu-l vei face niciodata "de rusine" in comunitatea restransa a localitatii de bastina.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Poti sa ii explici si sa insisti de mai multe ori nu doar odataca vei avea grija de tine. Dar totusi pretuieste-l ca are asa grija de tine. Nu toti au un tata asa grijuliu care sa ii apere.Altii nici macar nu au un tata si si-ar dori sa fie protejati de cineva. Te inteleg ca vrei libertate dar nu ii cere prea mult de odata. Ia-o treptat si usor usor il vei da pe brazda. Eu de exemplu mi-as fi dorit un tata grijuliu dar nu am avut asa ca nu te comporta cu el de parca ar fi un ghimpe care te impiedica sa-ti traiesti viata.