| lilscript a întrebat:

Pasii pe care trebuie sa-i urmezi pentru. a deveni developer de jocuri?
Salut. Am jucat o groaza de jocuri online gen thirt person shooter,stealth-based,real-time,turn based, first person, MMO etc.
Si am avut ceva activitate in modificat pack-uri/texturi/hackuri/trainere pentru. jocuri deci cam stiu cu ce se mananca.
Sunt de abia clasa a 7 a dar trebuie sa ma hotarasc la ce liceu vreau sa merg.
Ce trebuie sa faci pentru. a deveni developer in jocuri?
Sunt priceput in photoshop,c++, autoit3, cheat engine etc etc.
Am note destul de bune la matematica si mai nou si la fizica si inteleg totul la ora.

Intrebarile mele sunt :
1. Ce liceu trebuie sa urmez pentru a deveni developer de jocuri?
2. Ce facultate trebuie sa urmez?
3. Ce limbaje de programare sunt baza?
4. Un developer, pe langa c++, ce programe/limbaje de programare mai foloseste?

Daca ai citit pana aici iti multumesc mult si daca stii ceva legat de asta sau ai un sfat/raspuns pentru mine simte-te liber sa-l impartasesti cu mine.

1 răspuns:
| Rechin a răspuns:

1. Un liceu cu profil de real (mate-info)
2. Nu sunt sigur dar tot ceva pe IT
3.c++,java, astea sunt baza dar tu ai spus ca vrei sa devi developer dar cand un joc este creat lucreaza mai multi oameni (o armata), tu trebuie sa decizi pe ce parte vrei sa perfectionezi :grafica, bug-uri si rezolvarea lor etc.