| Jeraticx a întrebat:

Pe parcursul intregului meu timp, in care am suferit si am iubit,fara sa vreau fara sa stiu ca iubesc in gol, fals plin de dorul in care am vrut sa mor... asta este povestea mea am creat patru poiezi.
Nu doar pentru o fata dupa care am suferit si pe care cu adevarat le-am iubit. Spuneti-mi cum vi se par parerile voastre conteaza!?!
Prima poezie a fost pentru o fata speciala care mi-a schimbat viata, o fata care si acum o consider perfecta...
(1) O fata ca o flore

Esti o fata ca o Floare
Si e ceea ce ma doare
Sufletul mi-e intunecat
Pentru ca tu mai lasat

Tu esti in inima mea
Iar eu nu mai pot scapa
Si inima mea se crapa
In mii de picaturi de apa

Imi pare rau ce s-a intamplat
Intre noi s-a destramat
Si iubirea s-a uitat
Iar eu am abandonat

Eu iti cer iertare acum
Pentru ca eu tot fac scrum
Iubirea si dragostea
Din inima mea

Poate ca iertarea nu v-a ajuta
Iar eu nu voi abuza
De inima ta
Viata v-a inainta

Acum ca eu am plecat
Sufletul a disperat
Mi-a parut rau ce s-a intamplat
Intr-o mie de cuvinte te-am lasat

Adoua poezie a fost pentru o fata care si acum mi-o amintesc, si inca o iubesc
(2) Doar o amintire

Imi amintesc de prima zi
cand te-am privit
Atunci te-am intalnit
In miez de zi

Si te priveam adanc
In ochii tai albastri
Parca ei faceau afaceri
Si gandul asta nu il arunc

Si privirea ta ma vrajea
Si imi spunea
Ca tu esti dragostea mea
Si caldura aceea ma ingrijea

A fost frumos cat a durat
Acum nu sunt inpacat
Ma gandesc de ce m-am complicat
Si asa am rams ingandurat

Te-am iubit atat de mult
Si ai fost iubita mea
Si asa mi-ai distrus dragostea
Dar asta s-a intamplat de mult

Si am ramas cu amintirea ta
De asta am poezia aceasta
Ai fost iubita mea cu asta basta
Si asta a fost napasta

Ceea de atrea poezie a fost pentru aceea-si fata nevinovata, iubita si curata, ea m-a facut sa sufar dar ori ce ar fi, chiar si in suferinta tot o simt langa mine! Chiar daca nu am intalnit-o niciodata...
(3)Din intamplare

Te-am vazut din intamplare
Inima mi-a batut tare
Calcaele mi-au luat foc
Si am sperat sa am noroc

Si mi-am dorit sa-ti pot spune
Pentru mine esti minune
O minune nestiuta
Doar de mine cunoscuta

Ochi tai cand ma privesc
Tare rau ma zapacesc
Pe loc mai innebunit
Parca m-am indragostit

Esti asa de sclipitore
Ca-o raza de la soare
Am primit un sarut
Si nu pot sa te mai uit

Apatra poezie este facuta gandindu-ma la o fata speciala!
(4) Paris un loc
de
VIS

Am auzit ca in Paris
Este un loc de vis
Un loc romantic
Foarte frumos si magic

Dar nu se merge pe auzite
Pentru ca iubirea nu are cuvinte
Unde suntem amandoi
Acolo e loc pentru noi

Unde esti tu voi fi si eu
La bine si la greu mereu
Doar eu te voi putea iubi
Fara a ma mai opri

Cu un sarut te voi surprinde
Si in brate te-oi cuprinde
Si la piept te voi incalzi
De acum in fie care zi

Cu petale de trandafirii
Eu te voi acoperii
Si te-oi mangaea
cu mana mea

Parul ti-l voi inpletii
Si pe loc te-oi vrajii
Nu mai pot sa ma gandesc
Cat de mult eu TE IUBESC...

Iar acum ca le-ati citit vreau sa-mi spuneti ce ati simtit!?!
Eu recunosc ca nu am schimbat tema de dragoste si de despartire,doar din cauza ca am scris doar ce am simtit din inima. Si daca aveti intrebari voi fi sincer ca sunt :un baiat sensibil care nu a avut sansa la o dragoste adevarata, nu am avut noroc doar falsuri si ghinion... Chiar si acum ma simt dezamagit pentru ca, eu cu adevarat am iubit!

6 răspunsuri:
| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Sunt foarte triste sad.
Iar ultima poezie duce cu gandul la "cuplul Adamic" de prin operele lui Eminescu.

| Asim99 a răspuns:

Temele sunt clare, si da, esti un tip sensibil (like), poate prea sensibil. Pe partea asta ar trebui sa mai "lucrezi"; adica e punctul tau slab si e nasol pentru tine (esti foarte usor de ranit).
Acum sa-ti spun cate ceva despre felul poeziilor. Rimele sunt bune, dar ar trebui sa treci peste strofele de 4 versuri. Incearca ceva mai diversificat, adica incearca sa compui ceva care "nu are limite", cu strofe ce nu au acelasi numar de versuri. Masurile pot sa creasca (de la 4-5 pe strofa, la 10-11), dar treptat, ca sa nu deranjeze.

P.S. Pe plan emotional tu ai nevoie sa vorbesti cu cineva (NU neaparat PARINTII).
Legat de poezie, daca vrei sa mai tinem legatura da-mi un mail.

| Jeraticx explică (pentru Asim99):

Bine,eu nu as vrea sa fac o peiezie de 10-11 versuri! *De ce?* pai... am facut aceste poiezi, pe baza unor sentimente care nu au o anumita continuitate. Si da as putea sa o fac una,sau doua dar sa fiu sincer,nu am sa ma pun acum sa fac o poezie in genul in care a fost facuta poezia "Luceafarul" (este doar un exemplu! Am dat acest exemplu pentru ca este o poezie indeajuns de lunga). Deci cum spune-am-facut aceste poezii pe baza unor sentimente neterminabile pentru,ca ele inca exista si se pot continua sunt doar niste poiezi "melancolice,de dragoste, tristete"(pot spune).Si cu privinta la :Ca sunt un baiat sensibi, imi pare rau sa iti spun ca nu este punctul meu slab, ideea era doar ca, am fost ranit dar ranile se vindeca cu timpul nu usor, dar se vindeca, eu nu am cu cine vorbi despre asta si nici nu as avea nevoie pentru ca, la partea in care spune-am ca : "sunt un baiat sensibil", ma refeream la faptul pentru care am fost ranit si daca vreau pot fi sau a nu fi sensibil orice baiat, barbat... poate fi sensibil in felul lui fie care dintre noi avem inima si sentimente!

| Jeraticx explică (pentru Asim99):

Iarta-mi greselile gramaticale.

| Asim99 a răspuns (pentru Jeraticx):

Mda...nu am avut intentii criminale, doar ca si eu am scris poezii pe baza unor sentimente si ti-am dat doar niste sfaturi daca vrei sa compui poezii pentru ca mi-a placut cum le-ai facut. Nu inteleg de ce te-ai enervat asa.

| Jeraticx explică (pentru Asim99):

Nu m-am enervat, dar ideea principala era ca nu... cred! Ca am sa ma apuc de o poezie atat de lunga, dar iti multumesc pentru parerea ta. Am mai facut poiezide atunci de cand le-am scris pe astea pe TPU, ma ocup de ele si imi place sa compun cand am idei, dar nu cred ca chiar am sa fac o poezie atat de lunga.