| BadAngelSoni a întrebat:

Pentru a putea deveni organizator de concerte (evenimente), ce facultate/studii trebuie să ai?

1 răspuns:
| TheAce a răspuns:

Salut. Intrebarea ta e mai complexa si raspunsul evident va fi de aceeasi maniera. In general organizatorii de evenimente (printre care ma numar si eu) au terminat facultatea de Publicitate sau Stiintele Comunicarii (PR). Un master in domeniu e binevenit. Exista de asemenea varianta de a absolvi un curs de PR Event Manager sau E.O (Event Organiser). In general se desfasoara anual la Bucuresti un astfel de workshop cu seminarii, tine 2 saptamani urmand ca la final sa dai un examen pe care trebuie evident sa il absolvi daca doresti sa primesti acreditarea. Costa undeva la 1500 Ron daca nu s-a schimbat nimic anul acesta. Poti incerca de asemena sa promovezi un curs de referent cultural, fiind in mare aceeasi chestie. Evident ca o diploma de PR/PR Event Manager nu iti garanteaza vreun contract cu vreo firma insa in general cu o astfel de acreditare iti va fi foarte usor sa colaborezi cu diverse cluburi/pub-uri/discoteci si nu numai in vederea organizarilor de evenimente. Apoi e bine sa iti alegi un segment pe care sa il stapanesti bine si pe care sa marsezi, un segment pe care apoi sa icnerci sa-l domini pe piata in orasul tau. E bine sa incepi de undeva, sa iti creezi anumite conexiuni si sa organizezi inca din liceu/facultate diverse evenimente pentru a capata experienta. Iti va fi mai usor sa prinzi un contract cu o firma de publicitate/PR/. Poti de asemnea sa iti infintezi propria ta firma de organizari evenimente, insa e bine sa faci acest lucru doar dupa ce ai minim 15-20 de evenimente organizate la activ.

| stefania75787 a răspuns (pentru TheAce):

Poti urma si un profil de managemant spre exemplu la ase sau e specific?