| Miza a întrebat:

Plis care stie sa conjuge verbele "Kaufen" si "Gehen" ( germana) la Imperfekt? Pliz urgent. nu e pentru. mine. e pentru o prietena. Care stie si le spune corect funda. sau macar un site.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ich kaufe-eu cumpar
Du kaufst-tu cumperi
Es,Er kauft-el,ea cumpara
Sie kaufen-ei cumpara

Ich gehe-eu merg
Du gehst-tu mergi
Es, Er gehen-el, ea merg
Sie gehen-ei merg

Tot timpul persoanele se scriu cu litera mica si verbele(care arata actiuni)cu litera mica.
Iti zic ca am facut germana 10 ani, asa ca nu am tradus cu Google. Daca nu stii ceva sa ma intrebi.

| Miza explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc frumos! happy

| Miza explică (pentru anonim_4396):

şi eu fac germană dar is cam praf. dar scuze nu era si cu wir si ihr?happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Miza):

A,da.happy
Wir kaufen-noi cumparam
Ihr kaufe-dvs.cumparati.
Multumesc pentru. apreciere!