| Florenta999 a întrebat:

Pot ramane însărcinată daca am facut sex inainte cu 11 zile si dupa mi.a venit ciclu?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU, fiindca sexul a fost intretinut dupa 3 zile fata de momentul producerii ovulului. Ovulul este eliberat din foliculul ovarian FIX cu 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie. De asemenea ovulul eliberat a fost VIABIL adica ar fi putut sa fie fecundat de catre un spermatozoid doar in primele 16 - 24 de ore de la producerea sa. Daca nu este fecuntat in cele circa 16 ore avute la dispozitie, ovulul degenereaza si se dezintegreaza in urmatoarele 2-3 zile. Din acest motiv este posibil ca in momentul intretinerii sexului sa nici nu mai fi existat nici macar vreo urma de ovul deci nu avea din ce sa se produca sarcina. Exact din acest motiv s-a produs si menstruatia care reprezinta GARANTIA ca ovulul din ciclul menstrual anterior nu a fost fecundat. In consecinta NU poti fi insarcinata. Multa sanatate!

| AndCat26 a răspuns:

Nu!